Domowe sposoby na odstraszenie komarów na balkonie i tarasie

Porady Data publikacji: 08 maja 2024

Zbliżające się letnie długie wieczory to idealny moment na atak komarów. Choć są to owady, które nie grzeszą wielkością, to okazują się prawdziwą zmorą. Zamiast załamywać ręce i rezygnować z wieczorów na tarasie czy balkonie, warto znaleźć skuteczne sposoby na odstraszenie tych owadów. Sprawdź kilka domowych metod i wybierz tę, która faktycznie działa!

Co przyciąga komary?

Zanim zastosujesz poniższe metody, warto pochylić się nad tym, co tak naprawdę przyciąga te insekty. Jest to głównie zapach. Wabikiem na komary jest naturalna woń ludzkiego ciała, jak i wydychany przez człowieka dwutlenek węgla w dość dużej ilości. Wysoka temperatura ciała, a także zapach potu również przyciągają komary.

Wykorzystaj rośliny, które naturalnie odstraszają komary

Walkę z komarami warto rozpocząć od roślin. O co dokładnie chodzi? Natura jest sprytna — stworzyła zupełnie samodzielnie odstraszacze na komary w postaci roślin. Mowa tutaj o takich gatunkach kwiatów, jak kocimiętka, pelargonia czy lawenda.

Kocimiętka jest w stanie odstraszyć komary latające na balkonie czy tarasie aż dziesięć razy skuteczniej, niż polecane przez producentów środki chemiczne. Co więcej, kwitnące na piękny fioletowy kolor kwiaty, nie tylko są skuteczną bronią w walce z uprzykrzającymi życie owadami, ale również estetycznie prezentują się jako ozdoba tarasu czy balkonu.

Jeśli użyte rośliny mają zadziałać na komary, warto zdecydować się na kilka sadzonek, które należy rozstawić w kilku miejscach. W ten sposób wydzielana przez nie woń rozejdzie się równomiernie po zagrożonym obszarze, a w efekcie — faktycznie zadziała na komary i odstraszy je na długi czas.

Nie każdy lubi i nie każdy chce mieć kolorowe rośliny wokół swojego domu. Na szczęście w przyrodzie wyróżnić można także zielone sposoby na komary, takie jak bazylia, mięta czy plektrantus (zwany potocznie komarzycą).

Olejki eteryczne, kadzidełka, świecie — domowe metody na komary

Na rynku nie brakuje chemicznie tworzonych świec, których głównym zadaniem jest odstraszanie komarów grasujących po balkonach czy tarasach. Aby uniknąć tego nieprzyjemnego zapachu, warto zdać się na najbardziej naturalne aromaty — olejki eteryczne. Mogą stanowić skuteczną podstawę dla domowego sprayu do ciała, którym posmarujesz skórę przed wyjściem na balkon. Doskonale w tej roli sprawdzą się takie olejki, jak waniliowy, migdałowy, cytrynowy bądź eukaliptusowy.

Jeśli olejki eteryczne to nie Twoja bajka, możesz postawić na kadzidełka czy świece naturalne. Wystarczy, że nieco dłużej popalą się na balkonie, a z pewnością odstraszą błąkające się nieopodal komary. Dodatkowym aspektem, który przemawia za kadzidełkami czy świecami, jest możliwość stworzenia wspaniałego klimatu i przyjemnej atmosfery.

Podobne artykuły