Freepik – co to jest i jak działa. Jak korzystać z Freepik legalnie?

Technologie Data publikacji: 2021-11-27 / Aktualizacja: 2023-03-27

Co to jest Freepik? Freepik jest bazą zdjęć oraz plików graficznych, z których możemy korzystać legalnie. Często chcąc użyć jakiegoś zdjęcia w prezentacji, którą wykonujemy lub w poście w Social Mediach szukamy go w Google Grafika. Musimy jednak pamiętać o tym, że zdjęcia tam umieszczone nie są darmowe. Nie możemy z nich skorzystać bez wcześniejszego uzyskania zgody autora na publikację. Dlatego dużo bezpieczniej jest korzystać ze stron takich, jak Freepik. Na nich autorzy zdjęć i grafik udostępniają je do bezpłatnego użytku.

Czym jest Freepik?

Można więc powiedzieć, że Freepik to platforma, która zrzesza artystów (grafików i fotografów), którzy udostępniają do szerokiego użytku swoje prace. Zaletą tej strony jest to, że przechodzą one weryfikację. Nie każdy może zostać twórcą na stronie Freepik. Artysta musi charakteryzować się odpowiednim poziomem. Dlatego na początku przechodzi zadanie egzaminacyjne i musi wysłać 20 swoich prac, które następnie Freepik ocenia pod kątem jakości.

Jeśli twórca spełni standardy możemy zacząć współpracę z Freepik. Jest to dla niego opłacalne, gdyż czerpie z tego wynagrodzenie. Jak, skoro strona jest darmowa? Wyjaśnimy to w dalszej części artykułu. Dla nas teraz istotne jest to, że wszystkie prace przechodzą weryfikację, a więc każda jest naprawdę dobrej jakości.

Jak korzystać z Freepik?

Wchodząc na stronę Freepik.com zobaczymy wyszukiwarkę, która jest najważniejszym elementem strony. Tutaj wpisujemy to, czego szukamy. Niestety tylko w języku angielskim, dlatego czasami pomocny może się okazać Tłumacz Google. My dla przykładu wyszukamy muffin.

Jak widzimy w filtrach po lewej stronie wybierać możemy spośród różnych rodzajów plików. Objaśnimy je Wam pokrótce:

  • Vectors – są to pliki wektorowe, które możemy następnie otworzyć w takich programach jak Adobe Illustrator i dalej edytować. Zmienić im kolor, tekst. Zazwyczaj są to grafiki rysunkowe. Oczywiście jeśli spełnia ona nasze założenia i nie musimy jej edytować, możemy wtedy użyć pliku JPG, który znajdzie się razem z plikiem wektorowym w pobranej paczce. Jeśli wpiszemy „muffin” i zaznaczymy wektory, to zobaczymy w wynikach rysunki obrazujące muffinki.
  • Photos – to są zdjęcia. Dlatego jeśli szukamy realnej fotografii danej rzeczy, a nie jej wektorowego rysunku, wtedy wybieramy właśnie tę kategorię. Jest to też chyba najczęściej przydatna nam jako zwykłym użytkownikom kategoria.
  • PSD – tutaj znajdziemy pliki PSD. Są to pliki projektowe programu Adobe Photoshop. Oznacza to, że tak pobrany plik jest gotowy do dalszej edycji i możemy go dowolnie modyfikować. Możemy więc pobrać szablon grafiki posta na Facebooka. Następnie otworzyć go w programie Photoshop i szybko zmienić zdjęcie, logo czy nazwę naszej firmy i grafika będzie gotowa do użycia w prowadzonych przez nas działaniach reklamowych na profilu naszej marki w Social mediach.
  • Icons – ostatnia kategoria zawiera po prostu ikony. Mogą być one nam przydatne podczas tworzenia różnego rodzaju prezentacji czy innych materiałów.

Pobieranie zdjeć z Freepik

Gdy wybierzemy już plik, który nas interesuje możemy go pobrać na nasz komputer. Robimy to najpierw klikając wybrane zdjęcie na liście wyników, a następnie na zielony przycisk „Download” obok powiększonego zdjęcia.

Jak legalnie używać zdjęć z Freepik?

Po pobraniu zdjęcia bardzo ważne jest to, aby wykorzystać je zgodnie z licencją. Jeśli jesteśmy użytkownikami Premium, to wtedy możemy pobrać zdjęcie i wykorzystać je bez podpisu. Oczywiście nadal musimy zwracać uwagę na licencję. Nie możemy takiego zdjęcia odsprzedać innej osobie, albo sprzedać materiału, którego jest ono głównym elementem. Nie możemy więc przykładowo umieścić go na koszulce jako jedyny element i sprzedawać z nim koszulki.

Jeśli jednak jesteśmy użytkownikiem darmowego konta, wtedy musimy oznaczyć zdjęcie. Jak to zrobić? Po naciśnięciu przycisku „Download” zobaczymy informację o tym, co wybieramy. Czy pobieramy jako Premium Użytkownik (pomarańczowy przycisk), czy jako darmowy (zielony przycisk).

Jeśli pobierzemy zdjęcie klikając „Free download” plik zapisze się na naszym dysku, a na stronie pokaże się sposób, w jaki możemy oznaczyć zdjęcie np. na stronie internetowej. Wystarczy kliknąć „Copy and attribute” i pobierze nam się kod, który możemy wkleić na naszej stronie internetowej.

Co jednak, gdy zdjęcia nie użyjemy na stronie, a w innym miejscu, gdzie nie możemy wkleić kodu HTML? Wtedy musimy skorzystać z sekcji „Attribution guide„. Tutaj poznacie wszystkie przykłady użycia i podpisania pobranych materiałów. My przytoczymy Wam tylko dwa, które najczęściej spotykamy.

Freepik i dodanie zdjęcia w Social Mediach

Dodając zdjęcie w Social mediach możemy opatrzyć je na grafice tekstem „Designed by Freepik” i/lub w treści posta, wraz z linkiem do strony www.freepik.com (poza Instagramem, gdzie możemy dodać „Designed by @Freepik”.

Freepik i dodanie zdjęcia na materiałach drukowanych

Jeśli wydrukujemy materiały ze zdjęciem z Frepik pobranym za darmo, na przykład ulotki, wtedy również musimy je podpisać. „Designed by Freepik” powinno być umieszczone w widocznym dla użytkowników miejscu.

Pamiętajcie o tym, że gdy użyjecie jako darmowy użytkownik zdjęcia, grafiki lub wektora z Freepik, to zawsze musi być on podpisany. Tylko postępując zgodnie z licencją zapewniamy sobie legalne użycie materiałów.

Jak twórcy zarabiają na Freepik?

Wiemy już, że są konta darmowe i premium. Konto premium umożliwia pobranie większej ilości plików i daje możliwość nie podpisywania ich, gdy je użyjemy na swojej stronie internetowej czy w ulotce. Musimy pamiętać tylko, aby pobrać wraz ze zdjęciem licencję i zachować ją na przyszłość.

Tu właśnie twórcy zarabiają. Za pobrania swoich materiałów otrzymują wynagrodzenie, które pokrywane jest właśnie z opłat kont Premium. Czy warto je mieć? To zależy, jak często korzystamy z materiałów z Freepik. Trzeba jednak przyznać, że konto takie jest stosunkowo niedrogie w porównaniu z innymi bazami zdjęć dostępnymi w Internecie.

Ile plików można pobrać z Freepik?

Użytkownicy premium mogą pobrać 100 plików dziennie. Użytkownicy niezalogowani mogą pobrać tylko trzy pliki dziennie. Osoby, które założą całkowicie darmowe konto będą mogły pobrać do 10 plików dziennie.

Alternatywy dla Freepik

Czy istnieją całkowicie darmowe alternatywy dla Freepik, które umożliwiają pobranie plików za darmo i nie wymagają jednocześnie ich pobrania?

Istnieją takie witryny i poniżej przedstawimy Wam ich listę. Głównie znajdziemy na nich jednak zdjęcia dostępne na licencji CC0. W tym przypadku osoba, która udostępniła dzieło przekazała je do domeny publicznej. Zrzeka się ona jednocześnie wszelkich praw do utworu wynikających z prawa autorskiego. Możemy więc z takich plików swobodnie korzystać i ich nie podpisywać.

Pamiętajcie jednak o tym, że każdy serwis posiada jakąś formę swojej licencji, która jest bardzo podobna do CC0. Niektóre zabraniają np. wykorzystywania tych zdjęć do udostępniania w innych serwisach ze zdjęciami. Nie pozwalają też na przykład sprzedawania tych zdjęć w formie plakatu. Warto więc zapoznać się z licencjami, tym bardziej, że są one zazwyczaj bardzo krótkie.

Strony z darmowymi zdjęciami bez podpisu autora:

  1. pixabay.com – na stronie można wyszukiwać w języku polskim
  2. pexels.com – można wyszukiwać zdjęcia w języku polskim
  3. unsplash.com – po angielsku

Podobne artykuły