Zobacz jakie hasło w 2016 roku ludzie najczęściej ustawiali do swojej poczty i facebooka. Jeśli masz takie samo to je zmień!

Technologie Data publikacji: 16 stycznia 2017

Najpopularniejsze hasło w 2016 roku

Okazuje się, że najpopularniejszym hasłem, które ludzie ustawiali na swoich kontakt, w których trzeba się logować był ciąg cyfr 123456. Jeśli macie takie samo to je koniecznie zmieńcie!

Jeśli korzystacie również z innych ciągów cyfr, które występują w różnej kolejności, od największej do najmniejszej i odwrotnie to też je zmieńcie. Najczęściej na nasze konto próbują włamać się programy stworzone przez hackerów, które nasze hasła próbują złamać słownikowo. Oznacza to, że wypróbowują one tysiące różnych kombinacji i tak proste hasła nie stanowią dla nich żadnego problemu.

Najlepszym hasłem jest hasło wygenerowane losowo np. przez generator haseł. Jednak ciężko je zapamiętać. Dlatego możemy spróbować stworzyć swój własny szyfr oparty o daty, miejsca, ważne wydarzenia. Np. hasło może zaczynać się datą rozpoczęcia szkoły, w środku może być drugie imię naszej mamy zaczynające i kończące się dużą literą, a na końcu np. ostatnie cyfry naszego numeru PESEL. Przykładowo 05021991MarzenA680. Takie hasło jest bardzo trudne do złamania, a jednocześnie tworząc własny szyfr jesteśmy w stanie je zapamiętać.

Używaj różnych haseł

Hasła powinny być różne w zależności od usług. Do mniej ważnych usług możemy stosować takie same hasła, ale usługi finansowe powinny mieć swoje osobne hasła. Dlatego warto stworzyć kilka wariantów i rozdzielić nimi hasła, dla:

  1. poczty e-mail
  2. konta bankowego
  3. facebooka
  4. stron, z których korzystamy sporadycznie i nie znamy

Zapisywanie haseł

Hasła możemy też zapisywać na komputerze w programie, który do tego służy. Przechowuje on w bezpiecznym zaszyfrowanym pliku na dysku, który również jest broniony hasłem (powinno być wyjątkowe i bardzo silne). Taki program to np. KeePass. Dzięki temu możemy tworzyć wiele różnych kombinacji haseł lub je generować w generatorze dla każdej usługi i nie musimy ich pamiętać. Wystarczy je raz zapisać.

Podobne artykuły