Jak zrobić zrzut ekranu na iPhonie? Poznaj dwie proste metody

Technologie Data publikacji: 04 marca 2023

Funkcja robienia zrzutów ekranu w iPhonach jest dostępna standardowo. Można z niej jednak skorzystać na różne sposoby. Wybierzcie, ten który jest dla Was najwygodniejszy. Przedstawimy Wam standardową metodę oraz dodatkową przez stuknięcie w tył telefonu.

Metoda standardowa robienia screenshotów na iPhonie

Screenshoty na iPhonie możemy robić bez konfiguracji żadnych dodatkowych funkcji. Jest to standardowa funkcjonalność wbudowana w urządzenie. Wystarczy więc, że zastosujemy się do prostej instrukcji znajdującej się poniżej.

  1. Wejdź na ekran, który chcesz zrobić zrzut.
  2. Naciśnij jednocześnie przycisk zasilania (po prawej stronie urządzenia) oraz przycisk „home” (przycisk na środku dolnej krawędzi ekranu) – w przypadku starszych iPhonów. W wypadku nowego iPhona bez przycisku „home” należy wcisnąć jednocześnie przycisk zasilania oraz przycisk zwiększenia głośności.
  3. W momencie naciśnięcia obu przycisków na ekranie pojawi się krótkie błyskawiczne przebłyskiwanie ekranu, co oznacza, że zrzut został wykonany.

Jak zrobić zrzut ekranu na iPhone korzystając ze „Stuknięcia w tył”

Telefony iPhone mają ciekawą funkcją, którą jest możliwość uruchamiania pewnych funkcjonalności telefonu przez stukanie w jego „plecki” palcem. Możemy ustawić opcję dwukrotne i trzykrotnego stuknięcia w tył telefonu. Za każdym razem zostanie wywołana jakaś akcja. Możemy więc ustawić, aby po dwukrotnym kliknięciu w tył telefonu robił się zrzut ekranu. Już tłumaczymy Wam, jak to zrobić.

  1. Wejdź w Ustawienia telefonu
  2. Następnie przejdź do sekcji Dostępność
  3. Tam wybierz Dotyk
  4. Dotknij opcji „Stuknięcie w tył”
  5. Wybierz co ma się stać, gdy dwukrotnie lub trzykrotnie stukniesz w tył telefonu. W jednej z tych opcji wybierz „Zrzut ekranu”.
  6. Następnie stuknij palcem w tył telefonu, aby sprawdzić czy opcja działa

Aby wyłączyć opcję „Stuknięcie w tył”, wystarczy ponownie wejść do opcji telefonu i odpowiedniej sekcji. A następnie w dwukrotnym i trzykrotnym stuknięciu wybrać „Brak”.

Zrzut ekranu w iPhone – opcje dodatkowe

Po zrobieniu zrzutu ekranu pojawia się on nam w dole ekranu jako miniaturka. Jeśli nic nie zrobimy, wtedy zapisze się w naszej galerii telefonu. Jeśli jednak chcemy go tylko komuś pokazać, to nie ma sensu, aby się zapisywał. Na iPhonie mamy fajne opcje dodatkowe dotyczące zrzutów ekranu.

Możemy dotknąć miniaturki zrzutu, aby zobaczyć opcje, które mamy dostępne. Możemy teraz na przykład zaznaczyć coś na zrzucie malując na nim. Możemy dodać opis, tekst, podpis, powiększyć coś oraz różne kształty np. strzałka, dymek odpowiedzi. Najczęściej jednak korzystamy z funkcji udostępnij, która znajduje się w prawym górnym rogu.

Po jej wybraniu otworzy się standardowe okno udostępniania w iPhone. Możemy wysłać zrzut ekranu na Messengerze. Następnie wrócimy ponownie do widoku edycji zrzutu i możemy dotknąć ikony śmietnika, aby go usunąć.

W ten sposób udostępniliśmy zrzut ekranu, ale wcale nie musieliśmy go zapisywać w galerii telefonu i tym samym zaśmiecać sobie telefon screenami. Jeśli do tej pory mieliście taki problem, że w Waszej galerii telefonu były dosłownie tony screenów, to teraz ten problem zniknie :)

Podobne artykuły