Jak rozpoznać udar mózgu?

Zdrowie Data publikacji: 31 maja 2018

Udar mózgu jest bardzo niebezpieczny. Im szybciej rozpoznasz objawy i zasięgniesz pomocy tym większe szanse na szybkie wyjście z problemu. Udar mózgu nie dotyczy jedynie osób starszych, jednak zdarza się u nich najczęściej. Od naszej szybkiej reakcji zależy nie tylko życie chorego, ale i komfort. Może bowiem wymagać po udarze całodobowej opieki.

Jak rozpoznać udar mózgu

Uśmiech

Zacznijmy od spojrzenia na uśmiech osoby, u której podejrzewamy udar. Dlaczego? Gdy jedna część mózgu dostaje udaru po tej stronie następuje zapadnięcie się kącika ust. Dlatego zobacz czy uśmiech się nie zmienił i czy obie strony ust się unoszą.

Proste zdanie

Kolejna rzecz to powodzenie prostego zdania. Podczas udaru mózgu występują problemy z wysłowieniem się. Mowa może być niewyraźna, bełkotliwa. Osoba może mieć również problem ze znalezieniem słów.

Podniesienie ramion

Kolejnym ze sposobów na rozpoznanie udaru mózgu jest poproszenie o uniesienie ramion w górę. Podczas udaru stanie się to wręcz niemożliwe lub uda się tylko w pewnym zakresie.

Jeśli zauważysz u bliskiej osoby takie objawy niezwłocznie zadzwoń po pomoc korzystając z numeru ratunkowego 112. Nie ma chwili na zwłokę, im szybciej osoba chora otrzyma pomoc tym mniejsze spustoszenie udar wyrządzi.

Najczęstsze objawy udaru móżgu

 1. Zaburzenia połykania
 2. Silny ból głowy
 3. Zaburzenia widzenia
 4. Podwójne widzenie
 5. Zaburzenia ruchu gałek ocznych
 6. Zaburzenia czucia najczęściej z jednej strony ciała
 7. Dezorientacja
 8. Utrata przytomności
 9. Niedowład mięsni twarzy
 10. Problemy z chodzeniem
 11. Zawroty głowy
 12. Zaburzenia rozumienia
 13. Problemy z mową
 14. Niedowład kończyn
 15. Uczucie osłabienia i nudności

Źródło artykułu: https://pl.pinterest.com/pin/754915956263543020/

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły