Udar mózgu jest bardzo niebezpieczny. Im szybciej rozpoznasz objawy i zasięgniesz pomocy tym większe szanse na szybkie wyjście z problemu. Udar mózgu nie dotyczy jedynie osób starszych, jednak zdarza się u nich najczęściej. Od naszej szybkiej reakcji zależy nie tylko życie chorego, ale i komfort. Może bowiem wymagać po udarze całodobowej opieki.
Uśmiech
Zacznijmy od spojrzenia na uśmiech osoby, u której podejrzewamy udar. Dlaczego? Gdy jedna część mózgu dostaje udaru po tej stronie następuje zapadnięcie się kącika ust. Dlatego zobacz czy uśmiech się nie zmienił i czy obie strony ust się unoszą.
Proste zdanie
Kolejna rzecz to powodzenie prostego zdania. Podczas udaru mózgu występują problemy z wysłowieniem się. Mowa może być niewyraźna, bełkotliwa. Osoba może mieć również problem ze znalezieniem słów.
Podniesienie ramion
Kolejnym ze sposobów na rozpoznanie udaru mózgu jest poproszenie o uniesienie ramion w górę. Podczas udaru stanie się to wręcz niemożliwe lub uda się tylko w pewnym zakresie.
Jeśli zauważysz u bliskiej osoby takie objawy niezwłocznie zadzwoń po pomoc korzystając z numeru ratunkowego 112. Nie ma chwili na zwłokę, im szybciej osoba chora otrzyma pomoc tym mniejsze spustoszenie udar wyrządzi.
Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.