Dzisiaj jest NIEBIESKI PONIEDZIAŁEK. Co to takiego?

Lifestyle Data publikacji: 18 stycznia 2021

18 stycznia 2021 roku przypada Niebieski Poniedziałek. Co ten dzień oznacza i dlaczego tak się nazywa? Jest to podobno najbardziej depresyjny dzień roku.

Co to jest niebieski poniedziałek?

Poniedziałki to nielubiany przez nas dzień tygodnia. Kojarzy nam się zawsze z końcem weekendu i powrotem do obowiązków zawodowych. Według Wikipedii Niebieski Poniedziałek wprowadzony został przez Cliffa Arnalla.

Blue Monday (czyli niebieski poniedziałek) to termin wprowadzony przez tego angielskiego psychologa. Wyznaczył on tę datę na podstawie wzoru matematycznego uwzględniając szereg czynników, również takich jak długość dnia czy ilość nasłonecznienia. Według niego jest to najbardziej depresyjny dzień w roku.

Choć wielu uważa to za pseudonaukę przyjęło się specyficzne traktowanie tego dnia jako najgorszego w roku. Można potraktować je na zasadzie „piątku trzynastego”. To czy ten dzień naprawdę będzie tak zły zależy jedynie od nas i naszego podejścia.

Data ta to idealny moment na podsumowanie naszych noworocznych obietnic i sprawdzenia jak idzie nam ich realizacja. Jak dotrzymać noworocznych postanowień pisaliśmy w innym z naszych artykułów.

To również dobra okazja by zastanowić się nad problemem depresji. Jest to choroba, która potrafi być skrywana pod maską uśmiechu. Warto więc wiedzieć jak rozpoznać, że ktoś bliski ma depresję. Ta choroba jest bardziej poważna niż nam się zdaje i należy z nią walczyć. Zależy od tego jakość życia nie tylko chorego, ale i całego jego otoczenia.

Podobne artykuły