Kilka sygnałów, które świadczą o tym, że Twój komputer został zhakowany

Bez kategorii Lifestyle Data publikacji: 26 września 2017 / Aktualizacja: 2022-03-28

Zhakowanie komputera może zdarzyć się każdemu z nas. Bez przypadek możemy pobrać wirusa, a ten zostanie nieaktywny aż do czasu gdy uzna, że jest dobry moment by zainfekować nasz komputer. Jego działanie w zależności od przeznaczenia może być dla nas nawet niewidoczne. Może on zbierać nasze prywatne dane, wiedzieć ile mamy na koncie i jak się do niego zalogować. Wie co kupujemy, kiedy nas nie ma w domu i wiele innych rzeczy. Jak zatem sprawdzić czy nasz komputer jest zainfekowany? Jest kilka sygnałów, na które warto zwrócić uwagę.

1. Kamerka jest włączona

W zależności od modelu laptopa kamerka może być bezpośrednio połączona z diodą led lub nie. Gdy jest połączona jeśli ktoś wgra na nasz komputer wirus, który ją wykorzystuje to zobaczymy iż dioda się świeci. To oznacza, że zapewne ktoś nas obserwuje.

2. Antywirus jest wyłączony

Jeśli samodzielnie nie wyłączysz programu antywirusowego, a on przestanie działać to oznaczać może, że komputer został zainfekowany, a wirus jest na tyle sprytny, że wyłączył ochronę antywirusową.

3. Twoje hasło nie działa

Jeśli jesteś pewna, że podajesz właściwe hasło, a ono i tak nie działa to musisz być bardzo czujna. Może to oznaczać, że komputer został zhakowany. Może to też być typ oszustwa zwany phishingiem. Haker podsuwa nam stronę logowania, która łudząco przypomina tą, na którą chcieliśmy wejść. My wpisujemy hasło, które tu nie działa, ale haker je zapisuje i może wykorzystać na właściwej  stronie. Dlatego należy je wtedy natychmiast zmienić. Pamiętaj aby sprawdzić:

 1. Czy strona posiada poprawny adres www, czy nie ma tam literówki
 2. Czy strona posiada zieloną kłódeczkę
 3. Nie klikać w linki do stron logowania np. z maila tylko wchodzić na nie ręcznie z przeglądarki

4. Komputer działa wolniej niż zwykle

Jeśli komputer nagle zaczyna działać wolniej, a internet również działa znacznie wolniej niż zazwyczaj to może być oznaką, że ktoś się na niego włamał. Warto wtedy odłączyć komputer od siebie i przeskanować go dostępnymi na rynku programami do usuwania wirusów.

Oczywiście oznak przejęcia kontroli nad naszym komputerem może być dużo więcej. Jednak te są na tyle widoczne, że normalnie korzystając z komputera jesteśmy w stanie je zauważyć. W przypadku innych musimy już posiadać pewne umiejętności i wiedzę aby móc sprawdzić czy coś się dzieje z naszym komputerem.

Co zrobić gdy nasz komputer został zhakowany?

Jeśli zauważysz któryś z objawów należy podjąć bardzo szybko kroki mające na celu uleczenie całej sytuacji i ograniczenie szkodliwego wpływu takiego oprogramowania na nasz komputer oraz życie.

 1. Odłącz komputer od sieci
 2. Nie loguj się z niego na żadne strony gdzie trzeba podać hasło (tym bardziej do banku, na maila czy facebooka)
 3. Przejrzyj listę programów zainstalowanych na komputerze i usuń te, których nie znasz
 4. Zmień hasła korzystając z innego komputera do wszystkich stron, które posiadają Twoje poufne danie zaczynając od konta mailowego, z którego na nie się logujesz
 5. Skorzystaj z programów w celu przeskanowania swojego komputera

Programy, którymi można przeskanować komputer

 1. Malwarebytes
 2. AdwCleaner
 3. ComboFix
 4. Antywirus ESET

Podobne artykuły