Depresja – Twój bliski też ją może mieć. Zobacz jak ją rozpoznać!

Zdrowie Data publikacji: 25 czerwca 2018

Depresja jest chorobą, z którą można walczyć. Jak rozpoznać depresję? Każdy z nas jest na nią narażony. Nasi bliscy również mogą zmagać się z depresją pod maską codzienności, przez którą tego nie zauważamy. Jednak warto otworzyć oczy i pomóc bliskim w walce z chorobą. Depresja bowiem może mieć wiele płaszczyzn i skutków.

Rodzaje depresji

Możemy wyróżnić różne typy depresji. Szczególnie trudna do zdiagnozowania jest dystymia, jest to łagodniejszy typ depresji, nie występują w niej myśl samobójcze. Jednak często nie ma wyraźnych objawów, a potrafi trwać długo, nawet przez całe życie. Utrudnia ona życie choremu i całej rodzinie. Jeśli chodzi o jej przyczynę, często stawia się czynniki genetyczne. Aby ją rozpoznać należy zwrócić uwagę na kilka objawów, jeśli znajdziemy dwa z listy, oznacza to, że możemy mieć właśnie do czynienia z dystymią. Powinny one również występować przynajmniej przez dwa lata:

  1. zaburzenia łaknienia
  2. zaburzenia snu
  3. uczucie zmęczenia
  4. deficyt uwagi
  5. trudności decyzyjne
  6. niska samoocena
  7. poczucie beznadziejności

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że depresja ma wiele rodzajów. Zazwyczaj wrzuca się je do jednego worka i gdy widzimy, że ktoś jest zniechęcony i smutny, mówimy „ma depresję, musi się z tym uporać”. Niestety nie jest to takie proste, a choroba może trwać latami i niszczyć życie chorego lub rodziny. Możemy wyróżnić takie rodzaje depresji jak:

  1. Depresja jednobiegunowa – nie powodują ją żadne wydarzenia z życia i musi być leczona psychiatrycznie
  2. Depresja reaktywna – wywołują ją wydarzenia z życia, chory sam może sobie z nią poradzić, przebiega w różny sposób
  3. Depresja nerwicowa – leczy się ją farmakologicznie i przy pomocy psychologa, zwykle trwa kilka lat, kiedy występuje pogorszenie nastroju chorego
  4. Depresja dwubiegunowa – jest to rodzaj depresji gdzie choroba i zdrowie mieszają się ze sobą, stany te występują naprzemiennie
  5. Depresja poporodowa – oczywiście narażone są na nią kobiety po porodzie, jest to naturalne ale wymaga wsparcia rodziny, czasami również psychologa, często się to lekceważy i partnerzy nie zauważają depresji poporodowej u partnerki

Jak rozpoznać depresje

Depresja ma wiele oblicz. Badacze wyodrębniają dwie płaszczyzny, na których można zauważyć objawy depresji. Dzieli się je na biologiczne oraz psychologiczne.

Do objawów biologicznych możemy zaliczyć zwykłe uczucie smutku. Zauważamy, że bliska osoba jest dużo smutniejsza niż kiedyś, chodzi rozżalona i jest obojętna na to co się dzieje wokół. Przykładowo wydarzenia, które kiedyś ją interesowały, teraz nie mają dla niej znaczenia.  Objawy mogą również dotyczyć braku poczucia własnej wartości czy myślach samobójczych. Osoba ta może wcale nie chwalić się tym, że zamierza popełnić samobójstwo, ale zacznie bardziej interesować się artykułami na ten temat czy filmami zawierającymi taki motyw. Często pojawia się również uczucie lęku czy brak nadziei. Osoby te dużo szybciej się denerwują, ale też popadają w skrajne emocje bardzo łatwo np. płacz.

Objawy psychologiczne to spadek wagi, który spowodowany jest właśnie tym co dzieje się w głowie chorego. Pojawia się również bezsenność, gorsza koordynacja ciała czy brak koncentracji i trudności z myśleniem i podejmowaniem decyzji.

Co zrobić gdy zauważymy objawy depresji?

Jeśli zauważysz je u siebie, nie mierz się z tym sam. Poproś bliską osobę o pomoc. Ona pomoże Ci zorganizować wszystko zdejmując z Ciebie ten ciężar. Jeśli nie masz nikogo takiego udaj się do swojego lekarza, a ten skieruje Cię do psychologa, który pomoże Ci zdiagnozować chorobę i zaleci sposób leczenia. Możesz również skorzystać z telefonu zaufania dla osób w kryzysie emocjonalnym czynnym od poniedziałku do piątku w godzinach 14-22. Numer telefonu to 116 123. Telefon jest bezpłatny.

Jeśli chorobę zauważysz u bliskiej osoby, nie dawaj jej rad. Mówienie, weź się w garść, albo będzie dobrze, dasz sobie radę, nic nie da. Tylko pogorszy stan. Trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i zorganizować pomoc. Jeśli nie wiesz co robić skorzystaj z pomocy Forum Przeciw Depresji. Możesz zadzwonić pod numer 22 594 91 00 w każdą środę i czwartek od 17 do 19 i dowiedzieć się co musisz zrobić.

Zobacz również: Ważne telefony antydepresyjne

Źródła

  1. wemenders.com
  2. wikipedia.org
  3. forumprzeciwdepresji.pl

Źródło artykułu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Depresja

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły