Masz niebieskie oczy? Musisz to przeczytać!

Lifestyle Data publikacji: 05 marca 2019

Masz niebieskie oczy? Jest kilka faktów, które mogą Cię zainteresować. Pierwszą z ciekawostek jest to, że kiedyś ludzie na ziemi prawdopodobnie mieli tylko brązowe oczy. Chcesz wiedzieć, co się stało, że dzisiaj ty masz niebieski kolor oczu? Przeczytaj.

Początkowo ludzie mieli tylko brązowe oczy

Później dopiero wskutek mutacji pojawiły się niebieskie oczy. Miało to miejsce ok. 10 tysięcy lat temu. Ludzie wędrowali i mutacje genów były przekazywane dalej. Wiele naukowców uważa, że skoro ludzie mieli brązowe oczy musieli pochodzić od jednego wspólnego przodka.

Masz niebieskie oczy? To dość rzadkie zjawisko.

Tylko około 8% osób an świecie ma niebieskie oczy. Najpopularniejsze są one w Europie, ale znajdziemy je też w Kanadzie, USA czy Australii. Największy odsetek niebieskich oczu występuje wśród mieszkańców Finlandii oraz Litwy.

Czemu oczy są niebieskie?

Tęczówka składa się z dwóch warstw. Jedna z nich zawiera pigment i to dzięki niemu oczy są brązowe. Jeśli tego pigmentu nie ma oczy są niebieskie. Światło przechodzi do oka i jest tam rozpraszane, co tworzy niebieski odcień. Dlatego też niebieskie oczy mogą wyglądać różnie w zależności od ilości światła.

Niebieskookich osób jest coraz mniej

Ilość osób z niebieskimi oczami maleje. Dlatego naukowcy wysnuwają wnioski, że ludzie znów będą mieli tylko brązowe oczy.

Niebieskie oczy a cechy charakteru

Według niektórych, niebieskie oczy świadczą o tym, że osoba jest silna psychicznie oraz fizycznie.. Podobno też osoby o takich oczach odbierane są jako nieśmiałe, ale oczywiście jest to kwestią charakteru. Niektóre badania wskazują, że niebieskoocy kierują się w życiu egoizmem i lubią konkurować z innymi. Co ciekawe, kobiety, które mają niebieskie oczy lepiej znoszą poród i stres związany z narodzinami dziecka.

Źródło artykułu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolor_oczu#Niebieskie

Podobne artykuły