Dlaczego zimą warto wozić w bagażniku sól drogową?

Bez kategorii Lifestyle Data publikacji: 2018-11-23 / Aktualizacja: 2022-03-28

Sól drogowa jest tania, 25 kg worek kosztuje kilkanaście złotych. Oczywiście nie musisz wozić całego worka, przygotuj sobie mniejszy pojemnik i wsyp do niego kilka kilogramów soli drogowej. Warto to zrobić podczas zimy bo może ona nie raz uratować nas na drodze. Dzisiaj podpowiemy Wam w jakich sytuacjach może Wam się przydać, a wtedy podziękujecie, że mieliście ją w swoim bagażniku.

Dlaczego warto wozić sól drogową podczas zimy

Ruszenie na lodzie lub śniegu

Pierwsza sytuacja, w której może Wam się przydać sól drogowa to utknięcie w śniegu i niemożliwość ruszenia na śliskiej nawierzchni. Koła nie mają przyczepności, boksują w miejscu i auto nie jest w stanie ruszyć z miejsca. Potrzebuje przyczepności, a aby tak się stało, należy usunąć spod kół śnieg lub lód. Może to być ciężkie, na pewno nie wozicie ze sobą saperki lub innych narzędzi, które mogłyby to ułatwić. Na szczęście jednak mamy w bagażniku sól drogową, wystarczy więc obsypać nią drogę wyjazdu auta oraz powierzchnię pod samymi kołami i poczekać, aż zacznie działać. Lód zacznie się rozpuszczać co ułatwi nam wyjechanie.

Sól skutecznie pochłania wilgoć

Sól drogowa pochłania wilgoć, a na pewno zauważyliście, że zimą okna w aucie parują dużo szybciej. Raz winę za to ponosi wilgotne powietrze, które pochodzi z zewnątrz, ale problemem jest też wilgoć zgromadzona w aucie, którą wnosimy na ubraniach, czy na butach wraz ze śniegiem, który topi się i wsiąka w samochodowe dywaniki. Wtedy właśnie przydatna okaże się sól drogowa. Wsyp ją do choćby skarpety i umieść pod siedzeniem auta. Będzie ona działała jak pochłaniacz wilgoci, przez co szyby w aucie nie będą tak mocno parowały.

Sól drogowa jako odmrażacz do szyb

Sól obniża punkt zamarzania wody, dlatego roztapia lód. Ale jednocześnie zapobiega jego powstawaniu. Jeśli wozisz w aucie płyn do mycia szyb lub cokolwiek innego, możesz stworzyć roztwór soli i spryskać nim szybę aby ta nie zamarzała lub aby roztopić lód. Pamiętaj też o tym, że sól drogowa szkodzi karoserii, dlatego nie spryskuj nią lakieru.

Śliski chodnik

Czasami po prostu jest jedno miejsce do zaparkowania, a chodnik to istna ślizgawka. Aby zapobiec przewróceniu się, możesz go posypać tą właśnie solą aby przejść ten fragment do klatki schodowej, który potrzebujesz. Być może musisz odwieźć kogoś starszego do lekarza i nie chcesz by się przewrócił, albo przeprowadzasz się i masz do przeniesienia cenne rzeczy. Szkoda byłoby wtedy rozbić je przez przewrócenie się na chodniku. Ale Ty przecież masz w bagażniku sól, której wystarczy użyć :)

Podobne artykuły