8 niesamowitych faktów o pszczołach, których na pewno nie znaliście

Lifestyle Data publikacji: 15 marca 2017

Pszczoły to bardzo ciekawe owady a ich kolonie to istny majstersztyk matki natury. Cały mechanizm jest zgrany i dokładny niczym szwajcarski zegarek. Oto 8 faktów o pszczołach, które są po prostu niesamowite i pewnie ich nie znacie :)

1. Pszczoły dzieli się ze względu na wiek życia

Są pszczoły 1-2 dniowe, które całe swoje życie czyszczą plastry miodu. 3-5 dniowe pszczoły karmią starsze lary, a 6-11 dniowe karmią młodsze larwy. 12-21 dniowe pszczoły są wartownikami i pilnują ula, a 22 dniowe aż do śmierci latają i zbierają pyłek.

2. Pszczoły nie zawsze umierają po ukuciu żądłem

Mówi się, że pszczoła po jednym użądleniu umiera. Jednak pszczoły przez swoje krótkie życie żądlą wiele rzeczy i nie zawsze umierają. Zostawienie żądła w naszym ciele niszczy niektóre narządy wewnętrzne i owad umiera. Jednak żądląc inne rodzaje zwierząt żądło często zostaje nienaruszone.

3. Pszczoły wiedzą, że ziemia jest okrągła i potrafią obliczać kąty

Okazuje się więc, że pszczoły są mądrzejsze od nas bo wiedziały o tym dużo wcześniej. Pszczoły komunikują się ze sobą dziwnym tańcem. Naukowcy odkryli, że potrafią w nim przekazać, gdzie znajduje się pożywienie i nawet obliczyć kąt pod jakim trzeba lecieć i jaką odległość przebyć.

4. Pszczoły są zimnokrwiste

Są zimnokrwiste, ale potrafią generować ciepło przez ruch skrzydeł i wibracje samego ciała. Gdy leci osiąga ona temperaturę 55 stopni. Gdy odpoczywają ich temperatura jest podobna do naszego ciała.

5. Miód powstaje z nektaru i enzymów ze śliny

Pszczoły łączą nektar z enzymami, które znajdują się w ich ślinie. Przechowują go w plastrach gdy wartość wody osiągnie ok 17%. Wtedy jest zbierany przez pszczoły robotnice aby mogły go wykorzystać np. podczas zimy.

6. Jak powstaje królowa

Proces powstawania królowej jest dość ciekawy. Pszczoły budują najpierw ok. 20 komórek, w których z każdej z nich obecna królowa składa jaja. Jedna z pszczół krami je specjalnym pożywieniem aż osiągną 25mm średnicy. 9 dni po połogu komórka jest uszczelniana warstwą wosku. Stara królowa zaczyna wtedy głodować i przez to staje się na tyle lekka, że może latać. Nowa pszczoła opuszcza swoją komórkę, ta która była pierwsza zakleja resztę woskiem aby zabić pozostałe konkurentki. Nowa królowa odlatuje zakładać nową kolonię. Po 3 dniach od zapłodnienia nowa królowa składa jaja ok. 2000 dziennie. Gdy królowa dorośnie cykl się powtarza i odlatuje założyć własną klonię.

7. Pszczoły wiedzą kiedy królowa umrze

Królowa gdy będzie miała umrzeć wydziela specyficzny zapach, który rozpoznają inne pszczoły. Dlatego mogą szybko interweniować i przyśpieszyć proces stworzenia nowej królowej.

8. Nowa królowa, nowy charakter

Zmiana królowej może zmienić całkowite zachowanie pszczół. Można dzięki temu sterować klonią i wykorzystują to pszczelarze.

Podobne artykuły