Jeśli masz psa to nie podawaj mu tego, bo może to go nawet zabić!

Kategoria: Lifestyle
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2018-05-05

Psy zjedzą naprawdę wiele rzeczy, które im podamy. Nie oznacza to jednak, że będzie to dla nich zdrowe. Tak naprawdę wiele produktów, które podajemy psu może być dla niego szkodliwych. Począwszy od samych resztek z obiadu, których nasz pupil nie powinien dostawać.

Pies podczas ewolucji tego gatunku został przystosowany przede wszystkim do spożywania mięsa. Dlatego jego organizm jest przygotowany do jego trawienia, jego układ trawienny jest krótszy, a jedzenie produktów, które dla nas są dobre, dla psa mogą okazać się ciężkostrawne. Dlatego wbrew naturze psa jest robienie z niego na siłę wegetarianina. Nawet jeśli pies będzie jadł warzywa to nie obejdzie się to bez skutków dla niego. W pewnym czasie zacznie mu brakować substancji odżywczych, które pochodzą z mięsa.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Czego nie powinien jeść pies?

Niektóre produkty, które zje pies mogą być dla niego tragiczne w skutkach. Np. zjedzenie pestek jabłek. Zawierają one niewielkie ilości cyjanku, ale przy małej masie psa po przedawkowaniu mogą spowodować nagłą śmierć, zapaść czy konwulsje. Dlatego nie powinniśmy psu dawać jabłek lub ogryzków po nas.

Groźne dla psa są również winogrona. Wystarczy 30g winogron lub 11g rodzynek na kg masy ciała aby pies się zatruł. Może to doprowadzić do zapalenia żołądka, wymiotów, zapełnia jelit czy pogorszenia pracy nerek.

Oprócz tego psy nie powinny spożywać takich produktów jak

 1. orzechy
 2. kasza gryczana
 3. kości
 4. cebula i czosnek
 5. awoakdo
 6. słodycze
 7. surowe jajka
 8. wieprzowina
 9. wątróbka
 10. ziemniaki
 11. cytrusy
 12. śliwki
 13. nektarynki
 14. brzoskwinie

Nie warto tego lekceważyć bo produkty te mogą być naprawdę groźne dla naszego pupila i przysporzyć mu wiele cierpienia. Dlatego karmiąc naszego psiaka warto zwracać uwagę na to co powinien jeść.

Jak powinna wyglądać dieta psa

Podstawą diety psa jest mięso. Oczywiście gotowe karmy są tak skomponowane by dostarczały psu odpowiednich składników odżywczych oraz nie zaszkodziły jego zdrowiu. Nie oznacza to jednak, że tylko tym musimy karmić swojego psa. Jedzenie dla niego możemy przygotowywać samodzielnie. Musimy tylko wiedzieć co pies powinien jeść. Oczywiście tak jak w przypadku człowieka musi on dostarczać białka, tłuszczy i węglowodanów. Należy jednak pamiętać, że podstawą diety psa jest białko zwierzęce, a pozostałe produkty stanowią dopełnienie i w przypadku takich jak owoce i warzywa nie należy przesadzać i mogą stanowić maksymalnie 1/3 posiłku.

Co może jeść pies

 1. wołowinę
 2. drób
 3. dziczyznę
 4. koninę (mięso podawane psu nie powinno być przetworzone)
 5. ryby morskie
 6. twaróg
 7. jogurt
 8. warzywa i owoce z wyłączeniem szkodliwych
 9. makaron
 10. płatki owsiane
 11. płatki jęczmienne
 12. ryż

Źródła

 1. royalcanin.pl
 2. kobieta.onet.pl
 3. krakvet.pl
 4. codlapsa.pl

Podobne artykuły