Dlaczego po szczepionce pozostaje ślad na skórze?

Zdrowie Data publikacji: 04 maja 2017 / Aktualizacja: 2018-09-24

Na pewno zauważyliście, że na ramieniu po szczepione, którą dostaliście będąc dzieckiem pozostała blizna. Nie dzieje się tak po każdym szczepieniu, a tylko po szczepionce przeciwko gruźlicy.

Podczas szczepienia do naszego ciała wprowadzane są bakterie lub wirusy, dzięki temu organizm uczy się jak z nimi postępować. Dlatego później podczas zakażenia zaprogramowany wcześniejszą szczepionką potrafi skutecznie poradzić sobie z wirusem.

W miejscu nakłucia pozostaje blizna. To dlatego, że szczepionka na gruźlicę jest bardzo immunogenna i powoduje silny stan zapalny. Dlatego właśnie po niej pozostaje nam ślad na całe życie.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły