Dlaczego drzemka w ciągu dnia jest ważna?

Zdrowie Data publikacji: 05 czerwca 2018

Drzemka jest tak istotnym elementem trybu dnia, że badali ją nawet naukowcy NASA. Kiedyś drzemka była dla nas czymś naturalnym. Dopiero później świat zmienił się tak, że przestaliśmy sypiać w ciągu dnia, a poświęciliśmy ten czas na obowiązki i pracę. Zapomnieliśmy jak wiele dobrego może wnieść do naszego życia drzemka. Dzisiaj postaramy się Wam o tym przypomnieć.

Dlaczego warto robić drzemki?

Czy wiesz, że 30 minutowa drzemka robiona 3 razy w tygodniu może zmniejszyć ryzyko śmierci spowodowanej przez choroby serca o 37%? Jednak aby drzemka była dla nas dobra powinna być wykonana w odpowiedni sposób. Na pewno nie powinniśmy drzemać po godzinie szesnastej. Najlepsza pora na drzemkę to godziny pomiędzy 13 a 16. Dodaje nam ona wtedy energii. Z oczywistych względów większość z nas nie ma możliwości o tej porze się położyć – niestety.

Podobno w zależności od długości drzemki możemy osiągnąć różne efekty. Optymalny czas drzemki badali również naukowcy z NASA by stosować ją podczas lotów kosmicznych.

  1. 6 minut drzemki – wspomaga procesy pamięciowe
  2. 20-30 minut drzemki – poprawia czas reakcji i wspomaga odchudzanie
  3. 30-60 minut drzemki – ułatwia podejmowanie decyzji
  4. 1h drzemki – poprawia pamieć długotrwałą
  5. 90 minut drzemki – wzmaga kreatywność i ułatwia radzenie sobie z emocjami

Jeśli czasem drzemiecie w ciągu dnia to zauważyliście na pewno, że najgorszym efektem jest to, gdy poleżymy zbyt długo i obudzimy się oszołomieni jak po ledwo przespanej nocy. Aby temu zapobiec naukowcy obliczyli, że optymalna drzemka powinna trwać 26 minut. Tak krótka drzemka sprawi, że nie wpadniemy w fazę głębokiego snu, a jednocześnie wypoczniemy. Nawet jeśli nie uda nam się zasnąć to samo leżenie sprawi, że nasz organizm przełączy się w tryb regeneracji i poczujemy się lepiej.

Źródło artykułu: https://kwejk.pl/obrazek/1926222/drzemka.html

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły