Dlaczego drzemka w ciągu dnia jest ważna?

Kategoria: Zdrowie
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2018-06-05

Drzemka jest tak istotnym elementem trybu dnia, że badali ją nawet naukowcy NASA. Kiedyś drzemka była dla nas czymś naturalnym. Dopiero później świat zmienił się tak, że przestaliśmy sypiać w ciągu dnia, a poświęciliśmy ten czas na obowiązki i pracę. Zapomnieliśmy jak wiele dobrego może wnieść do naszego życia drzemka. Dzisiaj postaramy się Wam o tym przypomnieć.

Dlaczego warto robić drzemki?

Czy wiesz, że 30 minutowa drzemka robiona 3 razy w tygodniu może zmniejszyć ryzyko śmierci spowodowanej przez choroby serca o 37%? Jednak aby drzemka była dla nas dobra powinna być wykonana w odpowiedni sposób. Na pewno nie powinniśmy drzemać po godzinie szesnastej. Najlepsza pora na drzemkę to godziny pomiędzy 13 a 16. Dodaje nam ona wtedy energii. Z oczywistych względów większość z nas nie ma możliwości o tej porze się położyć – niestety.

Podobno w zależności od długości drzemki możemy osiągnąć różne efekty. Optymalny czas drzemki badali również naukowcy z NASA by stosować ją podczas lotów kosmicznych.

  1. 6 minut drzemki – wspomaga procesy pamięciowe
  2. 20-30 minut drzemki – poprawia czas reakcji i wspomaga odchudzanie
  3. 30-60 minut drzemki – ułatwia podejmowanie decyzji
  4. 1h drzemki – poprawia pamieć długotrwałą
  5. 90 minut drzemki – wzmaga kreatywność i ułatwia radzenie sobie z emocjami

Jeśli czasem drzemiecie w ciągu dnia to zauważyliście na pewno, że najgorszym efektem jest to, gdy poleżymy zbyt długo i obudzimy się oszołomieni jak po ledwo przespanej nocy. Aby temu zapobiec naukowcy obliczyli, że optymalna drzemka powinna trwać 26 minut. Tak krótka drzemka sprawi, że nie wpadniemy w fazę głębokiego snu, a jednocześnie wypoczniemy. Nawet jeśli nie uda nam się zasnąć to samo leżenie sprawi, że nasz organizm przełączy się w tryb regeneracji i poczujemy się lepiej.

Źródło artykułu: https://kwejk.pl/obrazek/1926222/drzemka.html

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły