Dlaczego azalia opadła – jak dbać o azalię

Porady Data publikacji: 22 marca 2017

Ostatnio hitem w Lidlu były azalia więc wpadła pod strzechy wielu naszych domów. Jednak bardzo szybko okazało się, że wielu z Was azalia opadła i zmizerniała. Kwiaty i liście smutnie zwisły. Wygląda to jakby azalia zwiędła. Dzisiaj dowiecie się jak dbać o azalię i sprawić by znów wyglądała okazale.

Zbyt duża temperatura w pokoju

Najczęstszymi problemami jest przelanie rośliny wodą i zbyt duża temperatura. Musicie wiedzieć, że azalia nie lubi zbyt wysokich temperatur. U mnie najlepiej czuje się na werandzie, gdzie temperatura nie przekracza 18 stopni. Dlatego jeśli trzymasz ją w salonie gdzie temperatura potrafi wynosić nawet powyżej 22 stopni to azalia szybko zmizernieje. Azalia nie powinna więc stać na nasłonecznionym parapecie lub przy grzejniku. Nie powinna też znajdować się w najcieplejszym pokoju. Przełóż ją do chłodniejszego pomieszczenia, sprawdź czy nie ma za sucho i już następnego dnia znów się podniesie.

Przelanie wodą

Drugim częstym problemem jest zbyt mocne jej podlanie. Gdy zbyt często ją podlewałaś, a listki zaczynają gnić to przez jakiś czas się wstrzymaj. Połóż ją w chłodne miejsce i raz na tydzień postaw ją na talerzyku z wodą aby ziemia wchłonęła jej tylko tyle ile potrzebuje. Powinna stać na talerzu z wodą przez 15 minut. Woda powinna mieć temperaturę pokoju, w którym stoi azalia. Wtedy jeśli będziesz miała szczęście azalia jeszcze wstanie i będzie znów piękna.

Oczywiście przyczyną też może być przesuszenie jeśli zbyt rzadko ją podlewałaś. Wtedy wystarczy po prostu dostarczyć jej życiodajnej wody, ale nie od razu. Podlewaj ją codziennie stopniowo zwiększając ilość wody.

Jak często podlewać azalię

Azalię powinno się podlewać codziennie, ale nie duża ilością wody. Nie lubi ona gdy jej korzenie wręcz w niej pływają. Dlatego kluczem do sukcesu pięknej azalii jest codzienne podlewanie oraz w miarę chłodne pomieszczenie gdyż nie lubi upałów. Według ogrodników optymalna temperatura dla azalii to maksymalnie 15 stopni, dlatego utrzymanie jej w domu zwłaszcza zimą bywa dość trudne. Dlatego najlepiej nadaje się do chłodnych pomieszczeń np. weranda, przedsionek. A nie do pomieszczeń, które silnie ogrzewamy i spędzamy w nich czas jak salon.

Podobne artykuły