Praktyczne sposoby na wykorzystanie folii aluminiowej

Porady Data publikacji: 11 października 2021

Folia aluminiowa, to jeden z produktów, który zawsze mamy pod ręką w naszej kuchni. Ma wszechstronne zastosowanie, gdyż pomaga zarówno w przygotowaniu potraw, jak i ich przechowywaniu. Jej zastosowanie jest jednak dużo szersze niż nam się wydaje i możemy skorzystać z niej w wielu różnych sytuacjach.

Folia aluminiowa – błyszcząca i matowa strona

Folia aluminiowa nie bez powodu posiada błyszczącą i matową stronę. Błyszcząca służy do pieczenia i grillowania, gdyż lepiej zachowuje ciepło. Dlatego mięso zawijamy tak, by stykało się z błyszczącą stronę. Tą stronę zawijamy również potrawy, gdy chcemy dłużej zachować je ciepłe. Do przechowywania żywności służy natomiast strona matowa, która pozwala na dłużej zachować świeżość.

Ta prosta wskazówka pozwoli nam już dużo lepiej wykorzystywać folię aluminiową w naszej kuchni. Czas poznać inne ciekawe sposoby.

Kulki antystatyczne do suszarki bębnowej

Wrzuć do bębna suszarki do ubrań 2-3 kulki zrobione z folii aluminiowej. Dzięki temu ubrania po wysuszeniu nie będą się elektryzowały.

Gotowanie na parze

Nie masz specjalnych naczyń do gotowania na parze? Weź duży garnek lub głęboką patelnię z pokrywką. Następnie z folii aluminiowej wykonaj 4 spore kulki o tej samej wielkości. Połóż je na dnie naczynia, a następnie ustaw na nich talerz.

Teraz do naczynia nalej wody, tak by jej powierzchnia nie stykała się z talerzem. Na talerzu umieść produkt, który chcesz ugotować. Może to być filet z łososia. Włącz gaz i przykryj naczynie pokrywką. Ryba zacznie gotować się w parze wytworzonej przez gotującą się wodę. Już po 8-10 minutach będzie gotowa. To samo możesz zrobić z innymi rodzajami mięsa lub warzywami.

Szybkie prasowanie

Z pewnością pamiętasz ze wstępu, że błyszcząca strona folii aluminiowej odbija ciepło, dzięki czemu potrawy pieką się szybciej i równomiernie. Wykorzystaj to i skróć czas, jaki spędzasz na prasowaniu o połowę.

Z deski do prasowania zdejmij pokrowiec, a następnie połóż na niej folię aluminiową błyszczącą stroną do góry. Teraz ponownie załóż pokrowiec i zacznij prasować, tak jak zawsze. Z tą różnicą, że teraz prasujesz obie strony równocześnie. Ciepło odbijane przez folię sprawia, że żelazko szybciej wygładza nierówności materiału.

Ostrzenie nożyczek

Nożyczki, z których korzystasz stępiły się i nie chcą już tak łatwo, jak kiedyś ciąć papieru? Jeśli nie posiadasz specjalnej ostrzałki, to sięgnij po folię aluminiową. Wystarczy, że kawałek jej potniesz nożyczkami, a te podczas tej czynności naostrzą się i znów będą idealnie cięły papier.

Blenda fotograficzna

Blendy fotograficzne służą do doświetlania fotografowanych obiektów przez rozpraszanie naturalnego światła. Gdy słońce pada z jednej strony, po drugiej stronie fotografowanego obiektu wystarczy ustawić blendę, a będzie on wtedy doskonale doświetlony. Wystarczy do kawałka kartonu przykleić folię aluminiową błyszczącą stroną na zewnątrz i nasza blenda fotograficzna jest gotowa.

Twoja własna tortownica

Masz zamiar zrobić tort na urodziny dziecka, ale jego kształt musi być naprawdę wyjątkowy? Wytnij go z papieru, a następie połóż na blacie kuchennym. Następnie z podwójnie złożonej grubej folii aluminiowej uformuj tortownicę. Przelej do niej ciasto na biszkopt i upiecz, tak jak w zwykłej formie.

Jednorazowy druciak

Masz dość kupowania i wyrzucania druciaków do mycia naczyń? Wystarczy, że zgnieciesz kawałek folii aluminiowej w kulkę i nią wyszorujesz przypalone garnki lub patelnie. Folia nie porysuje jej, a ty po wykorzystaniu po prostu ją wyrzucisz bez żalu.

Czyszczenie srebra

Folia aluminiowa pomoże Ci usunąć nalot ze srebrnej biżuterii lub zastawy stołowej. Zagotuj osoloną wodę, a następnie wrzuć do niej kilka kawałków folii aluminiowej. Dodaj do wody biżuterię i pozostaw na 2-3 godziny. Co jakiś czas warto zamieszać zawartością. Dzięki temu biżuteria będzie błyszczała jak nowa.

Podobne artykuły