Pieczywo a bakterie i wirusy? Zawsze używaj rękawiczek

Zdrowie Data publikacji: 19 lutego 2019 / Aktualizacja: 2020-03-31

Na pewno zauważyliście, że nie wszyscy stosują jednorazowe rękawiczki aby nałożyć sobie pieczywo w markecie. Wkładają ręce aby wyjąć bułki dotykając jednocześnie innych. Często też odłożą wcześniej wziętą do ręki bułkę bo jednak zmienią zdanie co do tego, które chcą kupić. Nie jest to higieniczne.

Dlaczego takie pieczywo jest niebezpieczne?

Dłonie to nasze główne narzędzie, które uczestniczy w wielu czynnościach wykonywanych na co dzień. Sprawia to, że dotykamy nimi setki przedmiotów dziennie, na każdym z nich znajdują się pewne bakterie. Jak szacują badacze jedno dotknięcie takiego przedmiotu to pobranie na własną skórę od 100 do nawet 10 000 komórek drobnoustrojów. Oczywiście oprócz tych, które są dla nas nieszkodliwe znajdziemy też np. pałeczki E.coli, salmonelli, gronkowca złocistego, jaja tasiemców lub owsików czy wirusów. Zakażenie drogą pokarmową jest więc bardzo proste jeśli ktoś, kto wcześniej miał takie patogeny na skórze dłoni dotknął bułki, ale jej nie kupił, a my później zjedliśmy ją w domu.

Oczywiście mycie rąk pozwala wielu takim chorobom zapobiec, ale w tej sytuacji nie zda to egzaminu. Nawet jeśli umyjesz ręce wychodząc z domu do sklepu to po drodze dotkniesz kierownicy samochodu, swojej torebki czy rączki wózka sklepowego.

Dlatego zawsze zakładam jednorazowe rękawiczki gdy kupuję pieczywo i sama staram się sięgać po nie wgłąb kosza bo wydaje mi się, że ryzyko tam jest mniejsze.

Najczęściej jednak staram się kupować pieczywo w piekarni gdzie kontakt Klientów z wyrobami jest ograniczony, a obsługa zawsze posiada rękawiczki. Oprócz tego takie pieczywo jest lepsze, ale o tym możecie przeczytać tutaj.

Powinniśmy dawać dobry przykład innym i zakładać rękawiczki, a gdy ktoś tego nie robi, zwrócić uwagę. Możemy też kupić pieczywo uprzednio pakowane i wtedy nie musimy martwić się, że ktoś go wcześniej dotykał i odłożył ponownie na miejsce.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły