ZAKRZEPICA – 8 sygnałów, których nie należy lekceważyć

Zdrowie Data publikacji: 07 września 2017

Zakrzepica jest patologicznym procesem, który prowadzi do powstania skrzepliny w żyle lub tętnicy. Ze względu na rodzaj naczynia, w którym powstanie zakrzepica możemy podzielić ją na zakrzepicę żylną lub zakrzepicę tętniczą. Ta druga jest szczególnie niebezpieczna i prowadzić może do zawału serca.

Jak powstaje zakrzepica

To, że nasza krew ma zdolność do krzepnięcia wie każdy z nas. To dzięki temu podczas zranienia nie wykrwawiamy się na śmierć. Gdy jednak aktywność układu krzepnięcia krwi jest zbyt duża, może dojść do skrzepliny w naczyniu krwionośnym, a to może spowodować jego zator. Gdy światło naczynia zostanie zamknięte może to natomiast prowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji np. zawału serca.

Typowe objawy zakrzepicy tętniczej

  1. Ucisk w klatce piersiowej
  2. Ból w klatce piersiowej
  3. Ból przy chodzeniu, zawroty głowy
  4. Zaburzenia widzenia i mówienia

Typowe objawy przy zakrzepicy żylnej

  1. Spuchnięte kończyny
  2. Zaczerwienienia na skórze
  3. Bóle w stopie, łydce czy pod kolanem
  4. Większe wydzielanie ciepła przez kończyny

Obrzęk kończyn jest typowym dla zakrzepicy żył. Gdy tlen nie dociera do narządów robią się sine i pojawia się obrzęk. Dlatego też skóra robi się napięta i może przybierać czerwony odcień. Bardzo często przy tym pojawia się dotkliwość kończyn. Rozpoznasz to po tym, że kończyna stanie się dużo bardziej czuła na dotyk, a ból może też promieniować samoistnie. Przy tym również często pojawiają się czerwone smugi na skórze, które są wynikiem skrzepów krwi. Krew zbiera się pod skórą, staje się ona w tym miejscu ciemniejsza i bardziej czuła.

Kolejnymi z objawów, których nie powinno się ignorować są bóle w klatce piersiowej oraz duszności. Wystąpienie tych dwóch objawów na raz jest szczególnie niebezpieczne. Może dojść do zakrzepu krwi w płucach co jest niebezpieczne dla naszego życia. Nie lekceważ tego tylko natychmiast skorzystaj z pomocy medycznej.

Niepokojący może być również niewyjaśniony kaszel, który pojawia się samoistnie z nieznanego ci powodu. Jeśli jesteś zdrowa, nic Ci nie dolega i nagle pojawia się kaszel to może być to objawem zakrzepicy. Warto to skonsultować z lekarzem, ale nie bierzcie tego za pewnik. Chyba, że jednocześnie wystąpią inne objawy, które wcześniej przytoczyliśmy.

Podczas problemów z krzepnięciem krwi mogą się nawet pojawić biegunka wymioty. Może to być wynikiem zakrzepów w jamie brzusznej. Oczywiście może to być też zwykłe zatrucie, ale gdy pojawią się inne objawy, nie lekceważ tego. Możesz też poczuć silne bóle głowy, co również jest wieloznacznym znakiem i przez wielu ludzi jest po prostu ignorowany.

Bibliografia:

  1. zakrzepica24.pl
  2. sharebly.net

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły