Czy wiesz czym jest BĄBLOWICA?

Zdrowie Data publikacji: 21 lipca 2020

Kolejnym tematem, który poruszył ka podczas prowadzonej przez siebie akcji „Bezpieczne wakacje” jest choroba zwana bąblowicą. Czy znaliście ją wcześniej?

Czym jest bąblowica?

Jak dowiadujemy się z opracowania przedstawionego przez Główny Inspektorat Sanitarny, bąblowica jest zoonozą – chorobą przenoszoną na ludzi przez zwierzęta. Powodują ją larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis, których jaja uwalniane są wraz z kałem zakażonych psów i lisów.

Pytanie teraz, co wspólnego ma ona z nami. Nikt przecież nie dotyka, ani tym bardziej nie raczy się konsumpcją kału zwierząt. Otóż wcale nie jest tak trudno się nią zarazić.

Bąblowica jest chorobą brudnych rąk. Mogą zarazić się nią dzieci podczas spaceru w lesie czy w parku, gdy w ręce wezmą z ziemi patyki lub szyszki do zabawy.

Można nią zarazić się również jedząc nieumyte owoce pochodzące z lasu np. jagody czy maliny. Nawet nasz własny czworonóg może być źródłem zakażenia.

Co robić?

Przede wszystkim dbać o higienę. Myjmy ręce, korzystajmy z żeli dezynfekujących gdy jesteśmy w miejscach, gdzie nie mamy dostępu do wody. Pamiętajmy również o myciu owoców, które zbierzemy w lesie i zamierzamy je zjeść.

Regularnie odrobaczaj zwierzęta domowe za pomocą preparatów, które działają na tasiemce.

Jakie są objawy bąblowicy?

GIS podaje, że objawy bąblowicy mogą być różne. Zależy to od tego gdzie ulokuje się cysta. Nie jest to choroba, którą można lekceważyć. Cysta zlokalizowana w płucach daje objawy podobne do nowotworu, a nieleczona prowadzi do śmierci.

Zdiagnozowanie tej choroby jest trudne bo długo nie daje żadnych konkretnych objawów. Dlatego najlepiej jest po prostu zapobiegać.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na ten temat, zapoznajcie się z materiałami na stronie gis.gov.pl.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły