Czy ziemniaki są kaloryczne? Nadają się na dietę?

Zdrowie Data publikacji: 2020-10-04

Ziemniaki nie są często polecane na diecie. Ich zła opinia nie jest jednak zasłużona. To dodatki, z którymi je jemy są najbardziej kaloryczne, a nie same ziemniaki. Gdy okrasimy je masłem, wymieszamy ze śmietaną, dodamy surówkę z majonezem – wtedy faktycznie tworzymy bomby kaloryczne.

Same ziemniaki same w sobie nie są jednak bardzo kalorycznym dodatkiem. 100 g gotowanych ziemniaków ma 86 kcal. To sprawia, że nie są one wcale tak kaloryczne jak im się zarzuca. Nie przez nie tyjemy, ale przez to co wraz z nimi jemy do obiadu.

Czy ziemniaki można jeść na diecie?

Tak, jak najbardziej. Po prostu powinniśmy pilnować dobowego bilansu kalorycznego. Ziemniaki nie sprawią, że zaczniemy tyć, jeśli będziemy przestrzegać założeń kalorycznych naszej diety.

Dlatego wystarczy, że będziemy zwracać uwagę na to z czym je jemy i jak przygotowujemy. Oczywiście ugotowane czy upieczone bez tłuszczu będą mniej kaloryczne niż smażone na oleju w formie frytek.

Zwiększamy też ich kaloryczność polewając je masłem, dodając do nich śmietanę, aby zrobić puree. Możemy z tych rzeczy zrezygnować, albo wymienić kaloryczną śmietanę na mniej kaloryczny jogurt naturalny. Zamiast polewać ziemniaki masłem możemy posypać je koperkiem, aby nadać im więcej smaku.

Oprócz tego ziemniaki są naprawdę zdrowe. Znajdziemy w nich wiele minerałów, które są niezbędne nam do prawidłowego funkcjonowania. Znajdziemy w nich wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, miedź czy sód.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły