Czujesz spadek nastroju? Nie lekceważ tego!

Zdrowie Data publikacji: 13 lutego 2023

Zimowy spadek energii i obniżony nastrój wielu osobom wydaje się czymś zwyczajnym i naturalnym, co po prostu trzeba przetrwać. W niektórych przypadkach rzeczywiście może tak być. Przez kilka miesięcy dostęp do dziennego światła jest mocno ograniczony, a szare niebo i plucha nie nastrajają do aktywności na zewnątrz. Jednak silny i wyjątkowo odczuwalny spadek formy psychicznej to sprawa, której nie należy lekceważyć.

Obniżenie nastroju może być pierwszym objawem zbliżających się problemów natury psychicznej. Jeśli jednak zaczyna się to nasilać, trzeba koniecznie przyjrzeć się sobie i swojemu zdrowiu bez mówienia „po prostu muszę wziąć się w garść”. Życie w czasach współczesnych wiąże się z ogromną presją – presją społeczną, presją w szkole, pracy, rodzinie. Te czynniki powodują, że można stać się coraz bardziej podatnym na dolegliwości psychiczne, a wiele osób po prostu przestaje sobie z nimi radzić. Co wtedy robić?

Skorzystaj z porady profesjonalisty

Istnieje wiele sposobów, by sobie pomóc. Warto wziąć pod uwagę pomoc specjalisty – lekarza psychiatry oraz psychologa. Lekarz psychiatra może wypisać receptę na odpowiednie leki, takie jak Pramolan, które będą pomocne zwłaszcza na początku psychoterapii i umożliwią zmniejszenie objawów depresji oraz lęku. Należy pamiętać, że tego typu farmaceutyki trzeba przyjmować zgodnie z zaleceniami i nigdy nie odstawiać ich na własną rękę – w takiej sytuacji może dojść do bardzo nieprzyjemnych objawów odstawiennych: niepokoju, drażliwości czy bezsenności. Jednak leki to nie wszystko – dobry psycholog może pomóc znaleźć pierwotną przyczynę problemu i wydać zalecenia terapeutyczne poprawiające umiejętności długofalowego radzenia sobie z kryzysami.  

Nie ukrywaj samopoczucia przed bliskimi

Czasem najlepszym sposobem na wyjście z dołka emocjonalnego jest podzielenie się swoimi odczuciami z kimś bliskim. Z osobą, która wysłucha, nie będzie oceniać, a być może nawet rozsądnie doradzi. Dla każdego będzie to ktoś inny – partner, kuzyn, czy przyjaciółka. Ważne, żeby był to ktoś, komu naprawdę na Tobie zależy i nie będzie zbywał Cię stwierdzeniami typu „nie przesadzaj” albo „inni mają gorzej”. Jeśli trafisz na kogoś takiego, lepiej nie kontynuować takiej rozmowy. Nawet, jeśli Twoi najbliżsi nie będą w stanie bezpośrednio Ci pomóc, warto opowiedzieć im o swoich odczuciach. Dzięki temu będą wiedzieli z czym się zmagasz i mogą stać się bardziej wyrozumiali dla Twoich zachowań.

Dolegliwości natury psychicznej to nie wstyd!

Kiedyś ludzie unikali przyznawania się do spadku formy psychicznej. Dobrze, że coraz więcej osób zaczyna zauważać, że to nic wstydliwego! Po prostu taka jest natura człowieka. Pamiętaj, że w przypadku dolegliwości psychicznych ważne jest, aby nie lekceważyć objawów i udać się do odpowiednich specjalistów. Na szczęście istnieje wiele sposobów na poradzenie sobie z depresją, lękiem i problemami zdrowia psychicznego. Z pomocą odpowiednich leków, terapii i wsparcia bliskich, można nauczyć się radzić sobie z trudnymi sytuacjami i zacząć z powrotem cieszyć się życiem.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły