Czy trzeba zachować karton po telewizorze i innych zakupionych urządzeniach?

Porady Data publikacji: 18 lutego 2023 / Aktualizacja: 2023-04-20

Gdy kupujemy telewizor lub inne urządzenie do domu, dostajemy je zapakowane w karton. Ułatwia to transport i jednocześnie chroni sprzęt RTV/AGD przed zniszczeniem. Po rozpakowaniu nowego zakupu w domu, karton jest na do niczego niepotrzebny. Jego przechowywanie tylko zabiera nam dodatkowe miejsce. Jednak często się na to decydujemy, aby karton wykorzystać w przypadku zgłoszenia gwarancji. Czy jest to konieczne?

Czy po zakupie sprzętu RTV/AGD musimy zachować karton?

Na to pytanie odpowie nam karta gwarancyjna, która dołączona jest do każdego zakupionego przez nas produktu. Jeśli jej nie otrzymaliśmy, to warto o nią poprosić w sklepie. Jest ona bardzo ważna, gdyż zawiera dane gwaranta, który będzie na podstawie gwarancji zobowiązany do usunięcia wady lub wymiany urządzenia na nowe.

Znajdziemy w niej też jeszcze jedną bardzo ważną informację. Jeśli widnieje w niej zapis, że w przypadku skorzystania z reklamacji musimy dostarczyć produkt w oryginalnym opakowaniu, to karton będziemy musieli zachować. Gwarancja to jednak zupełnie coś innego, niż ustawowa odpowiedzialność sprzedawcy za wady towaru. Jest to dobrowolna umowa między kupującym, a gwarantem. Jej podstawą jest właśnie otrzymana karta gwarancyjna, która będzie również zawierała zakres gwarancji.

Czym innym jest jednak rękojmia, która prawnie nakłada odpowiedzialność na sprzedawcę za wadliwy towar. Jeśli decydujemy się na złożenie reklamacji z tytułu rękojmi, to tutaj ustawa nie nakazuje nam zachowania oryginalnego opakowania. Dlatego w takim przypadku sprzedawca musi przyjąć produkt i we własnym zakresie zapewnić sobie opakowanie zastępcze, jeśli będzie musiał wysłać go do serwisu. Ponosi on bowiem odpowiedzialność za pozostawiony towar.

Co zrobić, gdy nie mamy oryginalnego opakowania?

Wiemy już, że nie musimy w zasadzie zachowywać opakowania, jeśli w gwarancji wprost nie zapisano, iż jest ono wymagane przy reklamacji. Zazwyczaj jednak tak się nie dzieje, a nawet jeśli je wyrzucimy, możemy skorzystać z przysługującego nam prawa rękojmi i oryginalnego kartonu nadal nie posiadać.

Jeśli nie mamy kartonu, a skorzystamy z gwarancji door to door (odbiór sprzętu przez kuriera, wysłanie do serwisu i ponowne przesłanie go do nas), to musimy zapewnić opakowanie zastępcze. Jeśli coś się stanie w transporcie, wtedy najprawdopodobniej winą zostaniemy obarczeni my za nieprawidłowe spakowanie produktu. Pamiętajmy o tym, że przesyłki traktowane są różnie i mogą uszkodzić się w czasie transportu.

W takiej sytuacji dlatego lepszym sposobem jest skorzystanie z pośrednictwa sklepu, w którym kupiliśmy dane urządzenie. Potrwa to dłużej, ale za to będziemy spokojniejsi, że sprzęt zostanie dobrze zapakowany, a sklep ponosi za niego odpowiedzialność, gdy został już im przekazany.

Niektórzy producenci sami zachęcają do tego, aby kartonów nie przechowywać. Samsung na swoim blogu informuje, że katony po telewizorach zabierają dużo miejsca. Dlatego lepiej ich nie trzymać w domu, a nawet wykorzystać je w kreatywny sposób (źródło).

Jak przechowywać kartony po zakupionych sprzętach

Jeśli tylko mamy odpowiednio dużo miejsca, to kartony po sprzętach warto zachować. I nie tylko sam karton, ale również wypełnienie. Zazwyczaj w środku znajdziemy specjalnie wyprofilowane kawałki kartonu lub styropianu, które zabezpieczają sprzęt w newralgicznych miejscach i chronią go w transporcie.

Aby zajmowały mniej miejsca, część kartonów możemy po prostu poskładać. Nie zawsze będzie to jednak możliwe. Niektóre kartony są bardzo grube, a inne posiadają dodatkowe wkładki, które uniemożliwiałby złożenie.

Warto jest również schować jeden karton do drugiego, jeśli tylko się zmieści. Lub przechowywać w nim również inne rzeczy, które aktualnie nie są nam potrzebne np. letnie ubrania. W ten sposób ograniczamy ilość miejsca, które zabierają nam naszego „graty” na strychu.

Dlatego warto dokładnie zapoznać się z gwarancją i trzymać tylko te kartony, które są konieczne do jej uwzględniania. Inne najlepiej jest oddać na makulaturę, aby nie zabierały nam w domu miejsca. Zostaną poddane recyklingowi i ponownie wykorzystane.

Podobne artykuły