Czy korzystanie z indukcji zwiększa rachunki za prąd?

Porady Data publikacji: 12 listopada 2017 / Aktualizacja: 2023-04-27

Czy korzystanie z indukcji zwiększa rachunki za prąd? Wiele osób zastanawia się nad tym wprowadzając się do nowego mieszkania lub robiąc remont w domu i planując wymianę starej kuchenki. W nowym budownictwie często nawet nie spotkamy gazu, a w blokach znajduje się jedynie prąd i woda. Dlatego powstaje pytanie czy korzystać z płyty indukcyjnej? Wtedy zaczynamy zastanawiać się nad kosztami jej eksploatacji i ten temat dzisiaj postaramy Wam się przybliżyć.

Oprócz indukcji mamy do wyboru również inne elektryczne płyty grzewcze. Możemy zdecydować się na płytę żeliwną, która jednak już powoli zaczyna być historią, oprócz tego również znajdziemy płyty ceramiczne. Płyty ceramiczne wyglądają bardzo ładnie, a pod powierzchnią płyty znajdują się grzałki, które podgrzewają pole grzewcze. Płyty indukcyjne wyglądają praktycznie tak samo dlatego często myślimy, że ktoś ma indukcję, a tak naprawdę może mieć zwykła płytę grzewczą ceramiczną. Inna jest jednak zasada jej działania oparta na indukcji magnetycznej, dlatego do ich stosowania wymagana jest wymiana garnków na nowe.

Na standardowej płycie grzewczej ceramicznej z grzałkami, które znajdują się pod jej powierzchnią możemy nadal korzystać ze swoich starych garnków co jest dużą oszczędnością. Tym bardziej, że płyty też zazwyczaj można kupić taniej od indukcyjny. Jednak jeśli chodzi o całościowy koszt eksploatacji, to na przestrzeni lat indukcja okaże się tańszym wyborem i zaraz wytłumaczymy Wam dlaczego.

Indukcja czy zwykła elektryczna płyta grzewcza?

Skoro już poruszyliśmy ten temat warto też przyjrzeć się temu dylematowi, który wiele osób ma na etapie wyboru płyty grzewczej w swojej kuchni. Możemy wybrać płytę indukcyjną co najczęściej wiąże się z wymianą wszystkich garnków i patelni oraz płytę ceramiczną, na której stare garnki i patelnie będą działać. Chociaż z tymi garnkami to jest tak, że jeśli przyciągną one magnes to powinny na indukcji działać. Dlatego możecie wykonać prosty test. Z doświadczenia wiem, że moje stare emaliowane garnki działały, ale garnki Zeptera czy patelnie Tefala już nie i je musiałam kupić już typowo do indukcji.

Płyta indukcyjna jest zdecydowanie lepsza gdy mamy dzieci, jej powierzchnia będzie bowiem zimna, a ciepłe będą tylko garnki. Dużo łatwiej się ją czyści bo ze względu na to, że jest zimna to nawet w trakcie gotowania możemy ją przetrzeć. Na płycie ceramicznej tego nie zrobimy bo rozgrzewa się do dużej temperatury i przetarcie jej mogłoby sprawić, że ścierka po prostu stopi się i pozostanie na jej powierzchni. Potem zrobimy sobie tylko jeszcze więcej problemów z jej doczyszczeniem.

Również jeśli mamy na myśli długotrwałą eksploatację to płyta indukcyjna okaże się tańsza w ilości zużytej energii. Nie bierzemy tutaj pod uwagę jednak potrzeby zakupienia nowych garnków.

Również efektywność ich działania jest różna ze względu na samą ich zasadę funkcjonowania. Gotowałam na płycie grzewczej elektrycznej i mam zdecydowanie gorsze porównanie co do gazu. Gotowanie tam trwało bardzo długo. Po prostu wszystko musi się nagrzać, przygotowywanie potrwa trwało więc wolniej. Indukcja za to działa zdecydowanie szybciej, można zagotować na niej litr wody w ok. 2 minuty. Na płycie elektrycznej ceramicznej trwałoby to kilkanaście. Moim zdaniem zdecydowanie wolniej niż na gazie.

Oczywiście płyty indukcyjne nie są pozbawione wad. Nie ma rozwiązań idealnych i powiem Wam szczerze, że korzystałam z wszystkich trzech rodzajów płyt w domu i najbardziej pasuje mi żywy ogień. Może to jakieś moje dziwne spostrzeżenie, ale jak dla mnie wszystko smakuje tam lepiej, a zwłaszcza rzeczy smażone.

Ile kosztuje używanie indukcji?

Pamiętajcie, że nie wystarczy tylko porównać rachunków za prąd. W sytuacji gdy przesiadacie się z gazu na prąd to różnica oszczędności na gazie i zwyżki na prądzie będzie tak naprawdę faktycznym waszym kosztem korzystania z indukcji. Dlatego warto sprawdzić swój rachunek za gaz, jeśli tylko używacie go do kuchenki to sytuacja jest prosta, suma na Waszym rachunku to Wasza oszczędność. Wtedy nawet możecie wypowiedzieć umowę i nie ponosić opłat stałych. Jednak warto się nad tym zastanowić bo czasem lepiej jest płacić co miesiąc paręnaście złotych za utrzymanie przyłącza niż potem jego ponowną aktywację.

Wróćmy jednak do tematu użytkowania płyty indukcyjnej. Wiemy już, że ze wszystkich elektrycznych płyt grzewczych jest najtańsza. Ile zatem prądu zużywa indukcja?

Ważną ignorancją będzie dla nas moc płyty wyrażona w W oraz czas pracy w ciągu dnia. Dla przykładu wzięłam płytę, która była najpopularniejsza w jednej z sieci marketów AGD.  Płyta marki AMICA o cenie ok. 1300 zł więc ze średniej półki cenowej. Ma ona jedynie 2500W na pole grzewcze. Widziałam mocniejsze, ale do wyliczeń możemy uznać to jako medianę. Załóżmy zatem, że obiady robimy codziennie i płyta w ciągu doby używana jest przez półtorej godziny.

Daje to nam wtedy 3.75 kWh. Przy średniej cenie 1 kWh 55gr jej użytkownie w ciągu dnia to zaledwie 2zł. W skali miesiąca daje to nam wynik 60 zł. 

Pamiętaj tylko, że ta moc urządzenia obliczona jest jedynie na jedno pole grzewcze. Dlatego ciężko jest oszacować ile u Was wyniesie użytkowanie takiej płyty. Wszystko zależy z ilu pól grzewczych będziecie korzystać. Dlatego używanie płyty indukcyjnej może oznaczać zużycie energii na poziomie od 3 do nawet 7.4 kWh na godzinę.

W przypadku gdybyśmy używali wszystkich pól grzewczych cały czas zużylibyśmy 4x więcej energii co daje nam ok. 240 zł miesięcznie przy codziennym gotowaniu. Takie sytuacje jednak nie mają chyba miejsca, nigdy nawet nie miałam tak dużego rachunku za prąd, a nawet wodę mam nim ogrzewaną. Z czterech pól jednocześnie intensywnie korzysta się zwykle podczas jakiś większych uroczystości i przygotowań do nich.

Pamiętaj również, że nie zawsze tańsza i słabsza pływa, która ma mniej W okaże się tańsza w użytkowaniu. Lepsze płyty potrafią szybciej podgrzać wodę, a czas gotowania to też pieniądz. Do tego posiadają one szereg opcji pozwalających oszczędzać prąd, dlatego warto się dokładnie przyjrzeć kosztom późniejszej eksploatacji analizując wszelkie czynniki.

Zalety płyty indukcyjnej

  1. Po pierwsze z elektrycznych płyt grzewczych jest ona najtańsza w użytkowaniu.
  2. Po drugie jest dużo bezpieczniejsza od gazu czy płyty elektrycznej gdzie można się oparzyć
  3. Dużo łatwiej jest też utrzymać ją w czystości
  4. Gotowanie trwa naprawdę szybko w porównaniu ze zwykła płytą elektryczną i gazem
Spodobał Ci się ten artykuł? Polub nas!

Podobne artykuły