Na czym polegają pomiary elektryczne w domu

Porady Data publikacji: 18 grudnia 2021

Zastanawiasz się kiedy należy przeprowadzić pomiary elektryczne w domu i na czym one konkretnie polegają? W tym artykule znajdziesz na ten temat wszystkie potrzebne informacje.

Pomiary elektryczne – na czym polegają?

Pomiary elektryczne przeprowadza się, aby sprawdzić czy instalacja działa prawidłowo i jest bezpieczna. W zależności od tego czy instalacja jest nowa lub wymaga kontroli po 5 latach dokonuje się innych pomiarów. W przypadku pierwszej opcji konieczne pomiary to:

 • pomiary rezystancji uziemienia,
 • pomiary izolacji WLZ, które przeprowadza się przed podłączeniem do skrzynki energetycznej,
 • pomiary odbiorcze do których zalicza się pomiar pętli zwarcia, pomiar i test zabezpieczeń różnicowo-prądowych, pomiar rezystancji izolacji, pomiar instalacji odgromowej.

W sytuacji, gdy wchodzę w grę okresowe pomiary należy wykonać poniższe czynności:

 • przegląd instalacji elektrycznej,
  •  pomiar rezystancji izolacji,
  • kontrola ochrony przeciwpożarowej,
  • kontrola przewodów ochronnych.

  Na koniec każdego pomiaru elektrycznego należy sporządzić protokół, w którym znajdują się wszystkie wykonane pomiary oraz poszczególne wyniki.

  Pomiary elektryczne – kiedy trzeba wykonać?

  Pomiary wykonuje się w nowych instalacjach oraz tych, które funkcjonują już od jakiegoś czasu. Według prawa budowlanego badania okresowe wykonuje się co 5 lat instalacji elektrycznej i instalacji piorunowej. Czasami pomiary należy zrobić szybciej niż 5 lat i tyczy się to pomieszczeń, które mają większe ryzyko porażenia prądem, wybuchu czy pożaru.

  Kto może wykonywać pomiary elektryczne

  Pomiary może wykonać tylko osoba, która posiada specjalistyczne kwalifikacje. Uprawnienia pomiary elektryczne to uprawnienia G1 E kontrola i pomiary. Zdobyć je można zapisując się na kurs zawodowy dedykowany elektrykom i zdając egzamin państwowy. Przeprowadzany jest on przez komisję kwalifikacyjną, która wydaje certyfikat SEP uprawniający do wykonywania pomiarów. Uprawnienia elektryczne na pomiary trzeba, również odnowić po 5 lat od ich nabycia.

  Za posiadanie niesprawnej instalacji elektrycznej dostaje się karę pieniężną, która nakładana jest przez Straż Pożarną lub Państwową Inspekcje Pracy w przypadku firm. Ubezpieczając dom czy przedsiębiorstwo należy samemu pamiętać o pomiarach, ponieważ ubezpieczalnia nie informuje o wykonaniu badań. Gdy nie będziemy posiadać aktualnych badań ubezpieczalnia nie wypłaci odszkodowania w przypadku pożaru lub innego nieszczęśliwego wypadku.

  Sprawdź także poradnik jak przeprowadzić pomiary instalacji elektrycznej.

  Podobne artykuły