W zależności od tego, jak twardą wodę mamy w domu, tak szybko na naszym czajniku będzie osadzał się kamień. Winne są temu wodorowęglany wapnia i magnezu. Gdy woda gotuje się przekształcają się w węglowodany, które osadzają się na ściankach naczynia w postaci białego osadu. Nie oznacza to, że nasza woda jest szkodliwa. Wręcz przeciwnie. Dostarcza nam więcej potrzebnych organizmowi minerałów. Szkodzi natomiast urządzeniom znajdującym się w naszym domu np. pralce czy zmywarce.
Osad z kamienia sprawia, że urządzenie jest mniej wydajne. Dodatkowa warstwa sprawia, że zagotowanie wody trwa dłużej, a przez to ma to też wpływ na ilość zużywanej do tego energii gazowej. Dlatego warto regularnie odkamieniać czajnik. Można to zrobić na kilka sposobów.
Skuteczny sposób na pozbycie się kamienia z czajnika to woda z octem. Dodaj pół szklanki octu do czajnika, resztę wypełnij wodą do jego maksymalnego poziomu. Zagotuj wodę, a następnie pozostaw na godzinę. Dobrze wypłucz czajnik i problem z kamieniem zniknie.
Jeśli cały kamień nie zniknie od razu, to znak, że zbyt długo czekaliśmy i taka ilość octu po prostu nie wystarczyła. Powtórz czynność, a z pewnością uda Ci się usunąć z czajnika cały kamień. Jeśli jednak nie lubisz zapachu gotowanego octu, to wypróbuj następny sposób.
Kup saszetkę kwasku cytrynowego, który dostaniesz w każdym sklepie. Znajdziesz go na dziale z budyniami i galaretkami, w podobnym woreczku do nich. Następnie napełnij czajnik wodą i wsyp do środka całą saszetkę kwasku cytrynowego.
Wodę zagotuj, a następnie pozostaw ją w czajniku na kilka godzin. Po tym czasie wylej wodę i wpłucz czajnik. Kwasek cytrynowy rozpuści kamień i problem zniknie. W razie potrzeby możesz powtórzyć czynność, ale już nie musisz czekać tak długo.
W sklepach z chemią domową i urządzeniami AGD spotkać możemy specjalne środki do usuwania kamienia.