UOKiK sprawdził czy zabawki są bezpieczne dla dzieci i czy dopuszczalne stężenie ftalanów w lalkach, zabawkach do kąpieli i piłkach nie zostało przekroczone.
W wyniku testów zakwestionowano 57 na 204 zabawki pod kątem niezgodności w zakresie formalnym i 36 na 156 zabawek pod kątem występowania ftalanów. Najwięcej nieprawidłowości w tym względzie wystąpiło w przypadku lalek.
Stosuje się je do zmiękczania plastiku, dzieci temu staje się bardziej elastyczny. Dopuszczalna zawartość ftalanów w zabawce nie powinna przekraczać od 0.1% do 0.3% masy zabawki. Jeśli stężenie jest wyższe, może ono powodować zaburzenia płodności, grozić uszkodzeniem nerek czy wątroby. Może też być przyczyną rozwoju astmy, a nawet chorób nowotworowych.
UOKiK opublikował listę zabawek, w których znaleziono nieprawidłowości. Możesz ją zobaczyć tutaj. Jeśli Twoje dziecko bawi się tymi zabawkami, lepiej je wyrzucić lub zwrócić.
UOKiK radzi również w broszurze Bezpieczeństwo zabawek – ftalany, jak wybrać bezpieczne dla dzieci zabawki. Powinniśmy zwrócić uwagę na to czy zabawka posiada certyfikat CE. Potwierdza on zgodność z wymaganiami bezpieczeństwa.
Wybierając zabawki, które mają sztywne elementy wystające, np. rurki powinniśmy zwrócić uwagę czy są one odpowiednio osłonięte by nie zrobić dziecku krzywdzi.
Jeśli zabawka ma elementy składane powinniśmy sprawdzić czy mają ograniczniki, aby nie zadziałały jak nożyce i nie zrobiły dziecku krzywdy. Drzwi i pokrywki w zabawkach powinny być zaprojektowane tak, by mogły być swobodnie otwierane, a więc nie mogą mieć guzików, złączek czy zamków błyskawicznych.
Zwracajmy również uwagę na ostrzeżenia, gdy zabawki nie są dozwolone dla dzieci poniżej 3 roku życia. W przypadku zabawek dla małych dzieci, materiały wypełniające nie powinny zawierać ostrych i twardych zanieczyszczeń. Nie powinny zawierać małych części, które dziecko mogłoby połkną.
Warto również zwrócić uwagę na to czy instrukcja danej zabawki jest dostępna również w języku polskim.