Mało który rodzic pamięta o tym wychodząc na rower z dzieckiem!

Parenting Data publikacji: 10 czerwca 2020

Czy wiesz o tym, że dzieci, które nie ukończyły 15 roku życia i poruszają się na rowerach poza terenem zabudowanym od zmierzchu do świtu, muszą wyposażyć swoje ubrania i rowery w elementy odblaskowe?

Jest jeszcze wiele przepisów, o których rodzice zwykle zapominają zabierając swoje pociechy na wycieczkę rowerową. Chcielibyśmy dzisiaj je przytoczyć.

Dzieci do 7 lat

Dziecko takie traktowane jest jako pieszy i może jeździć po chodniku. Jest to jednak dopuszczalne gdy znajduje się pod opieką osoby starszej, powyżej 10. roku życia. W przypadku osób niepełnoletnich, opiekun musi posiadać kartę rowerową albo prawo jazdy, nie musi jednak tak jak dziecko jechać na rowerze. Może iść piechotą.

Pamiętajcie, że jeśli wypuścimy takie dziecko samo bez opieki na rower, to grozi nam grzywna w wysokości nawet 5 000 zł!

Ciekawa sytuacja zachodzi gdy dziecko ma już skończone 7 lat, ale jeszcze nie ma 10. Dziecko takie może samodzielnie jeździć rowerem, ale musi być z opiekunem. Może też jechać chodnikiem bo jest traktowane jako pieszy.

Dzieci powyżej 10 lat

Jeśli dziecko skończyło już 10 lat to może zacząć jeździć już po drodze, o ile zda egzamin na kartę rowerową. Egzaminy takie najczęściej odbywają się w szkołach, w których uczą się dzieci.

Jeśli dziecko będzie jeździć po drodze bez karty rowerowej, to odpowiedzialność za nie ponoszą rodzice. Grozi im grzywna w wysokości do 5000 zł i sprawa w sądzie rodzinnym.

Podobne artykuły