9 zasad bezpieczeństwa dzieci, które każdy rodzic powinien przestrzegać

Parenting Data publikacji: 25 kwietnia 2017

Dzieci to istny żywioł. Są wszędzie, robią przeróżne rzeczy, a  naszym zadaniem jest zapewnić im przy tym bezpieczeństwo. Dzisiaj przedstawimy Wam 10 zasad bezpieczeństwa dzieci, których powinien przestrzegać każdy rodzic dbający o swoją pociechę.

1. Bezpieczny sen

Dziecko powinno spać na plecach. To oficjalna rekomendacja od 1992 roku. Śmiertelność dzieci podczas snu spadła dzięki temu trzykrotnie w Zachodniej Europie. Kołdry powinny być lekkie. Jeśli dziecko śpi z nami zimowa ciężka kołdra może przyduszać dziecko. Prześcieradła najlepiej aby były na gumce. W nocy dziecko przewracając się z boku na bok może owinąć się prześcieradłem. Dziecko podczas snu powinno również mieć luźne ubranka, które zapewniają swobodę ruchów. Nie powinno też mieć małych zabawek w zasięgu ręki, które przez sen mogłoby wziąć do buzi.

2. Upadki

Jeśli masz w domu schody koniecznym zabezpieczeniem jest barierka i to nie tylko na piętrze, ale również na dole. Dziecko może próbować wejść na górę podczas naszej nieuwagi i wtedy spać nawet z kilku stopni. To może tragicznie się skończyć.

Zawsze chwal dzieci gdy właściwie korzystają z krzesełka czy schodów. Jeśli widzisz, że robią coś niebezpiecznie staraj się je pouczać i tłumaczyć. Uważaj na rzeczy, o które dziecko może się potknąć. Dywaniki powinny posiadać pod sobą specjalną matę antypoślizgową.

Jeśli masz podwórko uważaj aby z ziemi nie wystawały żadne pręty lub inne przedmioty, które w razie przewrócenia się na nie mogłyby wyrządzić dziecko dużą krzywdę.

3. Zapobieganie zakrztuszeniu

Upewnij się, że dziecko ma zabawki dostosowane do swojego wieku. Małe dziecko nie powinno mieć zabawek z małymi elementami, które mogłoby wziąć do buzi lub wsadzić sobie do nosa.

Dieta dzieci poniżej 5 roku życia powinna składać się z pokarmów w odpowiedniej wielkości. Dziecko nie powinno jeść całych winogron, które może połykać bo może dojść do udławienia. Takie rzeczy należy kroić, nie tylko duże, ale też nawet te które wydają nam się małe.

4. Bezpieczeństwo przeciwpożarowe

Wszelkie materiały mogące wywołać ogień jak zapalniczki czy zapałki powinny być poza zasięgiem dzieci. Nie należy trzymać dziecka podczas gotowania, bardzo łatwo może przewrócić np. patelnię z tłuszczem, która się zapali. Może również się poparzyć całkiem przypadkiem.

Oduczaj dziecko zabawy w okolicy piekarnika i kuchenki gazowej. Ucz dziecko, że to sprzęt tylko dla dorosłych i dziecku nie wolno go dotykać. Zainstaluj w domu czujnik dymu oraz czujnik gazu, który może uratować całą rodzinę.

5. Zapobieganie zatruciu

Jeśli zachodzi podejrzenie, że dziecko połknęło jakąkolwiek substancję niebezpieczną nie próbuj wywoływać wymiotów. Natychmiast skonsultuj się z lekarzem lub pojedź z dzieckiem na SOR. Ponad połowa wszystkich zatruć dzieci jest spowodowana przypadkowym spożyciem leku. Dlatego zawsze trzymaj leki z daleka od rączek dziecka. Nawet leki dziecięce może ono przedawkować.

Zainstaluj odpowiednie zabezpieczenia na drzwiczki przy szafkach, w których trzymasz detergenty. Zabawki dzieci, które zawierają baterie muszą być odpowiednio zabezpieczone. Niektóre piloty zawierają małe płaskie baterie, które dziecko bez problemu może połknąć.

6. Przed wodą

Po kąpieli zawsze spuszczaj wodę. Dziecko pod Twoją nieobecność może spróbować ponownie wejść do wanny i do niej wpaść. Może to grozić utonięciem nawet gdy dziecko po prostu opije się wody. To tak zwane suche utonięcie, które odbywa się wiele godzin po incydencie. Jest to wielki problem np. podczas wakacji.

Gdy dziecko się kąpie cały czas powinno być pod nadzorem. Nigdy nie wiesz czy dziecko nie opiło się wody gdy Ciebie nie było. To samo tyczy się kąpieli podczas wakacji. Pamiętaj, że dziecko topi się w ciszy. Dlatego jeśli nie słyszysz go dłużej niż minutę należy reagować.

7. Pozycja ciała

Zawsze powinniśmy zwracać dziecku uwagę gdy siedząc na ziemi układa nogi w literę „W”. Powinniśmy zwracać uwagę również na inne niezdrowe pozycje w tym garbienie się. Pamiętaj, że dziecko powinno też często zmieniać pozycję. Jedna pozycja niesie poważne problemy ortopedyczne, opóźnienia w rozwoju kontroli postawy, stabilności i zdolności motorycznych.

8. W samochodzie

Pamiętaj, że dziecko w foteliku samochodowym powinno być rozebrane z kurtki. Zwłaszcza zimowe kurtki potrafią się napuszyć, jednak pomiędzy pasami, a dzieckiem zostaje przestrzeń. Są one również dosyć śliskie, dlatego podczas nawet ostrego hamowania dziecko może z nich po prostu się wyśliznąć.

Jeśli kupujesz fotelik samochodowy zawsze powinien być to fotelik nowy, albo ze znaną przeszłością. Nie musi dojść do wypadku, ale już bardzo mocne hamowanie może konstrukcyjnie naruszyć fotelik i jego wytrzymałość przy wypadku będzie osłabiona.

9. Jazda rowerem

Pamiętaj aby dziecko zawsze jeździło w kasku i staraj się wpajać dziecku taki nawyk. Kask nie jest drogi, a jest podstawowym zabezpieczeniem przed uszkodzeniem mózgu oraz odcinka szyjnego kręgosłupa.

Ubrania do jazdy na rowerze powinny być dosyć ciasne, tak aby nie wkręciły się w szprychy. Powinny być również jasnych kolorów by dziecko było widoczne na drodze. Rower powinien być wyposażony w światła i odblaski, które zwiększają bezpieczeństwo podczas jazdy.

Źródło artykułu: https://brightside.me/inspiration-family-and-kids/8-child-safety-principles-every-parent-needs-to-know-298810/

Podobne artykuły