Czy moja praca może powodować, że tyję?

Oczywiście praca ma duże znaczenie w tym jak kształtuje się nasza waga. Nie bez znaczenia jest to, że spędzamy w niej większość naszego dnia, a to oznacza, że oczywista jest koniunkcja pomiędzy tym jak wygląda nasza praca, a wagą. Nasza praca wymaga od nas wydatku energetycznego, który liczymy w kaloriach. Jeśli nasza praca jest statyczna, wydatek energetyczny jest niski, a to może powodować, że tyjemy.

Siedzenie powoduje tycie

Wiele osób, które mają pracę siedzącą ma jednocześnie problem z nadwagą. Nie jest to oczywiście niczym dziwnym. Podczas gdy siedzimy i pracujemy np. przy komputerze nasz wysiłek fizyczny jest znikomy. To powoduje, że przez osiem, a często i więcej godzin dziennie nie spalamy wystarczającej ilości kalorii by móc schudnąć.

Następnie gdy wracamy do domu czujemy się zmęczeni, odpoczywamy zamiast zwiększyć swoją aktywność fizyczną. Wiele urządzeń ułatwia nasze życie, ale tym samym odbierając nam prace domowe odbiera nam jednocześnie możliwość spalenia kalorii. Zmywarka zmyje naczynia za nas, odkurzacz potrafi jeździć sam po podłodze gdy nas nie ma i odkurzyć podłogę za nas. My za to możemy odpocząć przed telewizorem, zjeść coś i znów dostarczyć organizmowi kalorii, których nie mamy gdzie spożytkować.

Wbrew pozorom zwykłe czynności, które wykonujemy w domu pomagają spalić sporą ilość kalorii. Zwykłe ścieranie kurzy przez godzinę to 240 kcal, mycie podłogi 250 kcal, a odkurzanie 260 kcal.

Zapotrzebowanie kaloryczne

Nasz organizm na samo “życie” zużywa w ciągu dnia określoną ilość kalorii. Jeśli chcesz wiedzieć ile kalorii spala Twój organizm na samo funkcjonowanie to możesz to obliczyć z następującego wzoru:

PPM = 655,1 + (9,563 x masa ciała [kg]) + (1,85 x wzrost [cm]) – (4,676 x [wiek])

W tym przypadku jeśli przyjmiemy, że masz 160 cm wzrostu, ważysz 60kg i masz 30 lat, Twoje PPM wyniesie 1385 kcal. Tyle spalisz na pewno. Każda dodatkowa aktywność fizyczna sprawi, że spalisz dodatkową ilość kalorii. Dzisiaj powiemy Ci ile ich spalasz podczas codziennych czynności.

Skomentuj

Czy moja praca może powodować, że tyję?