Czy można rozpoznać trującego grzyba liżąc go?

Zdrowie Data publikacji: 03 sierpnia 2020

Z pewnością słyszeliście o tym, że grzyba można polizać, aby sprawdzić czy jest trujący. Jest to sposób, który od lat przekazywany jest ustnie kolejnym pokoleniom grzybiarzy. Niestety, to nie działa i pod żadnym pozorem nie powinniście tego robić!

Nigdy nie sprawdzaj grzybów liżąc je

Nie dość, że to po prostu nie działa, to jeszcze może nam zaszkodzić. To nie prawda, że każdy trujący grzyb jest gorzki w smaku. Są również takie, które są słodkie. Wtedy ten sposób nie tylko nie zadziała, ale też może być przyczyną zatrucia.

Jeśli uznamy takiego grzyba za jadalnego, a potem w domu przygotujemy go i zjemy, może to się skończyć tragedią. Dlatego nie zbieramy grzybów, których nie jesteśmy pewni. Gdy jednak takie grzyby mamy wśród naszych zbiorów, to zawsze możemy udać się z nimi do najbliższego Sanepidu i poprosić o sprawdzenie. Jest to bezpłatne.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły