Mlecz to nie tylko chwast! Poznaj jego niesamowite właściwości.

Zdrowie Data publikacji: 29 kwietnia 2021 / Aktualizacja: 2024-09-10

Mlecz (mniszek lekarski) większości posiadaczy trawników kojarzy się z trudnym do wytępienia chwastem. Dzieciom kojarzy się on najczęściej z dmuchawcami. Są one efektem przekwitania mniszka lekarskiego, podczas którego powstają nasionka rozsiewane przez wiatr. Mało kto jednak dzisiaj pamięta o właściwościach zdrowotnych tej rośliny.

Właściwości zdrowotne mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski (pospolity) jest rośliną, która w Polsce występuje w ponad 200 różnych gatunkach. Najbardziej charakterystycznym elementem mniszka pospolitego jest żółty kwiat skupiony na szczycie tej rośliny z duża ilością płatków. Charakterystyczne są również liście, które są liczne i posiadają głębokie wcięcia.

Mniszek lekarski – mlecz

Znaleźć można go niemal wszędzie. Z pewnością nie raz zauważyliście go na trawie podczas spaceru w parku. Spędza on też sen z powiek właścicielom trawników. Traktujemy go jako chwast, a tak naprawdę ma wiele ciekawych zastosowań i właściwości.

Działa żółciopędnie i żółciotwórczo

W medycynie naturalnej stosuje się wyciąg z mniszka lekarskiego, który ma działanie żółciopędne i żółciotwórcze. Pomaga więc w zwiększeniu wydzielania żółci przez wątrobę. To jednak nie wszystko, jeśli chodzi o jego nietypowe właściwości.

Zwiększa również produkcję soku żołądkowego. Dlatego jest stosowany przez osoby, które mają problemy z trawieniem. Poprawia on funkcjonowanie układu pokarmowego ułatwiając tym samym trawienie pokarmów.

Właściwości mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne

Może więc pomóc osobom, które borykają się z częstymi infekcjami. Stosuje się go również w leczeniu nieżytu gardła. Ma również możliwość wzmacniania naszej odporności. Do tego działa moczopędnie, a to sprawia, że wspomaga usuwanie toksyn z organizmu.

Mniszek pospolity na choroby skóry

Mniszek pospolity stosuje się również w przypadku, niektórych chorób skóry. Stosuje się go w zwalczaniu kurzajek i brodawek. Najlepiej w formie okładów z białego soku, który wydzielają liście mniszka lekarskiego. Na pewno poznaliście jego gorzki smak w dzieciństwie, podczas robienia „trąbki” z mlecza.

Pamiętajcie jednak, by w przypadku różnych schorzeń zawsze korzystać z porady specjalisty. Nie należy podejmować leczenia na własną rękę.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły