Czy jest Ci często sucho w ustach? Zobacz co to oznacza!

Zdrowie Data publikacji: 26 marca 2019

Czy często masz uczucie suchości w ustach? Objaw ten powinien Cię zaniepokoić. Nie jest to nic normalnego i uczucie suchości w ustach może wskazywać na różnego rodzaju problemy zdrowotne. Oczywiście pomijamy sytuacje, w których jest to spowodowane np. wysoką temperaturą powietrza.

Przyczyny suchości w ustach

Ślina ma za zadanie nawilżyć nasza jamę ustną. Gdy jest jej za mało pojawia się uczucie suchości. Jest to więc związane z niedostateczną produkcją śliny. Dlatego należy zastanowić się w jakich sytuacjach może do tego dojść. Oto niektóre z powodów:

  1. zaburzenia hormonalne
  2. menopauza
  3. ciąża
  4. bulimia
  5. anoreksja
  6. nisko wartościowa dieta
  7. infekcje
  8. palenie tytoniu
  9. picie alkoholu

Co zrobić gdy mamy taki problem? Najlepiej po prostu skonsultować się z lekarzem. Opowiedzieć mu o objawach, a ten postara się znaleźć przyczynę. Tym bardziej gdy problem jest przewlekły.

Gdy budzę się jest mi sucho w ustach

To bardzo częste uczucie. Budzimy się w nocy lub rano i czujemy, że jest nam sucho w ustach. Może to być spowodowane np. zbyt suchym powietrzem w sypialni. Często to problem powstający zimą gdy zbyt mocno grzejemy w sypialni. Może to też być spowodowane chrapaniem czy oddychaniem przez usta podczas snu. To również jest sytuacja, która wymaga konsultacji. Chrapanie czy oddychanie przez usta może być związane z różnymi problemami zdrowotnymi czy nadwagą.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły