Czy cukier jest dla mnie szkodliwy?

Spożywanie cukru w nadmiarze zawsze wiąże się z negatywnymi skutkami. Nie tylko odbija się to na naszej wadze, ale również na zdrowiu. Już same częstsze infekcje są często winą nadmiaru cukru, który zmniejsza odporność organizmu. Do tego dochodzą choroby przewlekłe jak cukrzyca czy choroby serca. Badania pokazują, że osoby, które spożywają dużo cukru są dużo bardziej podatni na depresję, niż Ci którzy cukier ograniczają. Pytanie brzmi, czy każdy cukier jest zły?

Naturalny cukier jest dobry

Biały cukier to puste kalorie, ale cukier zawierają też inne produkty. Znajdziemy go w owocach, ale te oprócz cukru zawierają też błonnik, witaminy, minerały i inne składniki odżywcze, które są nam niezbędne. Glukoza jest głównym paliwem dającym nam energii, dlatego cukier jest nam potrzebny. Cukier to inaczej węglowodany. To one dostarczają nam energii, jednak możemy wybierać węglowodany lepszej jakości. Zamiast białego pieczywa jeść razowe. Zamiast po słodki napój sięgnąć po sok z owoców. Wybieraj naturalny cukier, a będziesz mieć energię, sylwetkę i zdrowie.

Wszystkiemu winne są cukry proste z przetworzonych produktów

Węglowodany proste czyli inaczej cukry proste. Gdy nadmiernie je spożywamy, zwłaszcza w produktach przetworzonych, wtedy zaczynamy tyć i zwiększa się ryzyko wielu chorób. Należy te dwie rzeczy odróżnić bo cukry proste znajdziemy też w owocach czy niektórych warzywach, ale one nam nie zaszkodzą. Korzyści ze spożywania owoców i warzyw są większe. Natomiast jedzenie słodkich batoników, gazowanych napojów, jogurtów i innych słodzonych produktów przyczynia się do powstawania nadwagi.

Reasumując cukry są nam potrzebne bo dodają nam energii, która jest nam niezbędna do codziennego funkcjonowania. Możemy jednak podzielić cukry na te dobre i złe. Cukry, które pochodzą z warzyw i owoców są dla nas dobre, bo jedzenie ich dodaje nam energii, a do tego produkty te bogate są w składniki odżywcze. Źródła cukrów prostych w postaci przetworzonych produktów są natomiast szkodliwe i zaliczamy do nich wszystkie słodkości, słodzone napoje, białe pieczywo itd.

Skomentuj

Czy cukier jest dla mnie szkodliwy?