Czego nie robić podczas upałów w domu, czyli jak nie nagrzać mieszkania?

Porady Data publikacji: 21 czerwca 2021

Na zewnątrz panuje niemiłosierny upał, ponad 30 stopni na termometrze, a Ty marzysz o tym, by zanurzyć się w chłodnym wnętrzu swojego mieszkania? Jest to możliwe, jednak znaczna większość osób robi praktycznie wszystko, by wpuścić do wnętrza jak największą ilość ciepła, a wszystko to bezwiednie. Wartko skorzystać z kilku wskazówek i dowidzieć się, czego nie robić, by zachować w mieszkaniu przyjemny chłód nawet podczas upałów.

Nie otwieraj okna

Pierwszą i najważniejszą zasadą, jaka powinna obowiązywać w mieszkaniu, jest nie otwieranie okien. Choć wydawać by się mogło, że w upalne dni jedynie otwarte okno może nas uratować przed ciepłem, jest to błędne założenie. Jest to najlepszy sposób na to, by jeszcze więcej ciepła dostało się do naszego domu. Latem działa to analogicznie, jak zimą. Jeśli nie chcemy, by w zimie do naszego mieszkania wlało się zimne, mroźne powietrze, nie otwieramy okna. Jeśli więc na dworze zaczyna robić się bardzo ciepło, warto zamknąć okno, tym samym zamykają gorącemu powietrzu drogę do naszego domu.

Nie wietrz mieszkania w ciągu dnia

Wietrzenie mieszkania w letnie dni nie powinno odbywać się w godzinach przedpołudniowych czy popołudniowych. Najlepiej otwierać okna na oścież dopiero wieczorem, kiedy słońce całkiem zajdzie i zrobi się przyjemnie chłodno, albo całkiem rano, kiedy jeszcze nie zdąży się zrobić bardzo gorąco.

Nie bój się zaciągnąć zasłon

Zasłony mogą zrobić w domu fantastyczny cień. Nie musimy bać się ich zasłonięcia. Jednak jeszcze lepszym sposobem mogą być rolety. Jednocześnie nie pozwolą na wtargnięcie promieni słonecznych do mieszkania, przy jednoczesnym pozostawieniu światła dziennego.

Nie rezygnuj z roślin

Rośliny to fantastyczna opcja, zwłaszcza dla małych i słabo przewiewnych mieszkań. Rośliny maja tę moc, że doskonale radzą sobie z filtrowaniem powietrza. Utrzymują również poprawną wilgoć powietrza, dzięki czemu w mieszaniu panuje przyjemny, pożądany przez wszystkich chłód. Jeśli nie wiemy, jakie rośliny warto wybrać do niewielkiego mieszkania, warto posiłkować się poradnikami dostępnymi w Internecie.

Nie rezygnuj z odpoczynku na podłodze

Jak wiadomo z lekcji fizyki, ciepłe powietrze jest lżejsze, przez co unosi się do góry, wypychając jednocześnie zimne powietrze w dół. Z tego powodu warto w ciągu dnia zejść do parteru – bawić się na podłodze, leżeć, pracować czy nawet jeść na podłodze. Jeśli mamy leniwe popołudnie do wykorzystania, śmiało można rozłożyć koc na ziemi i czytać książkę bądź z tej perspektywy obejrzeć film.

Nie korzystaj ze zbędnych źródeł ciepła

Choć może się to wydawać nieco absurdalne, nie tylko grzejniki i kuchenka z piekarnikiem emitują ciepło w naszym domu. Wiele urządzeń, głównie takich, które są podłączone do prądu, sprawiają, że we wnętrzu robi się znacznie cieplej. Czasem nawet zwykła żarówka może stanowić źródło nadprogramowego ciepła. Warto więc wyłączyć wszystkie urządzenia, z których nie korzysta się na bieżąco, w tym komputer stacjonarny, telewizor, konsola, kuchenkę mikrofalową i wiele więcej.

Nie bój się eksperymentować – własna klimatyzacja

Najprostszą domową wersją klimatyzacji może stanowić wiatrak. Tradycyjny wiatrak oraz miska z wodą i kostkami lodu mogą zadziałać prawdziwe cuda. Chłodne powietrze, który unosić się będzie nad miską z wodą i lodem, wiatrak będzie wprowadzał w ruch, dzięki czemu rozniesie się po mieszkaniu.

Nie spędzaj w kuchni długich godzin

Wiele osób podczas letnich, upalnych dni, nie je dużo, a jeśli już jedzą, stawiają na lekkostrawne, nieduże posiłki, które nie obciąża jeszcze bardziej zmęczonego ciepłem organizmu. Warto postawić na takie dania, ograniczając gotowanie w upalne dni. Nie uruchamiając kuchenki, nie będziemy korzystali z nadmiaru ciepła, dzięki czemu w naszym mieszkaniu będzie panował miły chłód. Jeśli jednak musimy gotować, stawiajmy na szybkie potrawy, które nie wymagają długiego smażenia, gotowania czy duszenia.

Nie rezygnuj z letnich pryszniców

Wszyscy jesteśmy wrażliwi na temperaturę. Jedni nie lubią zimna i mrozów, inni zaś nie lubią zbytniego ciepła. Jednak chyba wszyscy nie znoszą upałów, które wyciskają z nas siódme poty. Fantastycznym pomysłem na ochłodzenie jest letni bądź zimny prysznic. Warto pamiętać, by nie przechodzić od razu do bardzo zimnej wody, a robić to stopniowo, gdyż nasz organizm nie lubi zbyt gwałtownych zmian temperatury.

Nie zapominaj o piciu

Pod żadnym pozorem nie można zapomnieć o piciu – musimy dostarczać do organizmu dużo wody, dzięki której będzie w stanie funkcjonować podczas wysokich temperatur. Jednak w takie dni nie tylko woda jest wskazana. Można śmiało sięgnąć po letnią herbatę, napar z pokrzywy, domowy izotonie i wiele więcej.

Nieco droższe sposoby na upał w mieszkaniu

Mamy piękne duże mieszkanie, jednak latem dokucza nam upał? Warto skorzystać z nieco droższych sposobów, które skutecznie zniwelują ten problem:

  • Klimatyzator – by całkowicie pozbyć się problemu, warto zamontować klimatyzator. Jest to dość duża inwestycja, jednak z pewnością najskuteczniejsza.
  • Rolety zewnętrzne – solidne, mocne, nieprzepuszczalne, czyli idealne na lato, kiedy prosto w szyby świecie nieubłagane słońce i nagrzewa nasze pomieszczenia.

Podobne artykuły