Bez zmywarek, kuchenek, lodówek, a teraz również bez pralek… Tak wyglądają na pierwszy rzut oka współczesne mieszkania. Jak schować pralkę, by nie zabierała miejsca w łazience?
Powszechne obecnie jest projektowanie pomieszczeń z zabudowanymi sprzętami. Najczęściej w naszych kuchniach znajduje się zmywarka do zabudowy oraz piekarnik i płyta do gotowania, a także lodówka. Takie rozwiązania nie tylko mają wpływ na estetykę pomieszczeń. Ułatwiają również utrzymanie ich w czystości, gdyż zabudowane sprzęty nie zbierają kurzu. Cenią je bardzo minimaliści i użytkownicy małych pomieszczeń. Coraz modniejsze staje się również zabudowywanie pralek. Sprzęt ten kojarzący się z łazienką, w sporej części mieszkań musi być w kuchni ze względów na wielkość pomieszczeń. W takim wypadku tym bardziej warto pomyśleć o zabudowie, aby pralka nie rzucała się w oczy.
Pralka do zabudowy sprawdzi się idealnie zarówno w kuchniach, jak i w małych łazienkach. Możemy ją zamontować również w garderobie, czy w szafie. Współczesne modele charakteryzują się wieloma funkcjami ułatwiającymi pranie, a nowoczesne silniki inwerterowe są cichsze i mniej awaryjne od tradycyjnych. Pralki do zabudowy występują w różnych wariantach. Gdy z pralki korzystamy sporadycznie, możemy wybrać model z drzwiczkami, które ukryją pralkę. Decydując się na model bez drzwi, mamy możliwość dorobienia ich z tego samego tworzywa, co reszta mebli w naszej łazience czy kuchni. Są również pralki podblatowe. Najprostsze metody zabudowy pralki to wstawienie jej do odpowiednio dużej szafki. Dostępne na rynku modele pozwalają z kolei upodobnić samo urządzenie do mebla. Warto przemyśleć, czy zabudowana pralka powinna stać na ziemi, stanowiąc dolną szafkę, czy może pokusić się o jej umieszczenie na innej szafce? Takie rozwiązanie wymaga stabilnej i wytrzymałej konstrukcji pod spodem, jednak ułatwia obsługę. Nie musimy się schylać czy kucać, aby załadować brudne rzeczy a potem wyjąć czyste. A co jeśli chcemy również suszarkę do ubrań? Tu również można pokusić się o kilka rozwiązań. Pralka i suszarka mogę stać obok siebie, a nad nimi zostaną zainstalowane szafki. Druga opcja to umieszczenie jednego sprzętu pod blatem, drugiego na blacie. Warto dobrze przemyśleć, które urządzenie dać na dół, a które do góry. Możemy zamknąć je w szafce typu komin. W zależności od wielkości mieszkania i pomieszczeń możemy również wyodrębnić mikropralnię w garderobie czy w przedpokoju. Gdy zastosujemy zabudowę – nasi goście nie będą o tym wiedzieli!
Gdy nie mamy przestrzeni do suszenia prania lub po prostu nie chcemy oglądać suszących się ubrań, możemy zdecydować się na suszarkę elektryczną. Jednak co zrobić, gdy nasze lokum jest zbyt małe, aby wstawić pralkę i suszarkę? Wtedy z pomocą przychodzi nam pralko-suszarka do zabudowy. Jedno urządzenie z wieloma funkcjami, które również możemy zabudować. Coraz więcej modeli pozwala na obsługę przez smartfon, dzięki czemu możemy włączyć urządzenie w dowolnym czasie, z dowolnego miejsca, a po powrocie do domu cieszyć się czystym, suchym praniem. Zarówno pralki, jak i pralko-suszarki do zabudowy mają wiele nowatorskich funkcji, które pozwalają zaoszczędzić wodę, detergenty i energię. Dzięki systemom parowym ułatwiają także prasowanie.
Sprzęty XXI wieku to estetyka, wygoda i oszczędność czasu i pieniędzy. Przed wyborem idealnego modelu warto jednak odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania, dzięki którym zaoszczędzimy sporo pieniędzy: ile prania i jak często piorę, ile miejsca mogę przeznaczyć na sprzęt, jakie funkcje są dla mnie najważniejsze? Wśród wielu dostępnych modeli każdy znajdzie coś dla siebie.