Kołdra i poduszka, czyli podstawa każdej sypialni – poradnik zakupowy

Porady Data publikacji: 28 kwietnia 2021

Kompletujesz wyposażenie nowo urządzonej sypialni? A może po prostu chcesz wymienić swój stary zestaw do spania na nowy, lepszy i zdrowszy? Sprawdź, jaką kołdrę i poduszkę kupić!

Choć mogłoby się wydawać, że to materac odpowiada za nasz komfortowy i zdrowy sen to jednak, aby spełniał on wszystkie swoje właściwości powinien być skomponowany z odpowiednią poduszką oraz kołdrą. Dopiero taki zestaw zapewnia nam idealne warunki do zasypiania zarówno latem, jak i zimą.

O ile można jednak odnaleźć wiele poradników na temat tego, jak dobrać idealny materac, o tyle o samych poduszkach i kołdrze informacji jest znacznie mniej. To dlatego, właśnie w tym poradniku znajdziesz sporą dawkę przydatnej wiedzy.

Jaką poduszkę kupić, by dobrze się wyspać? Poduszki piankowe, naturalne lub syntetyczne

Producenci poduszek postarali się, aby w gąszczu ich oferowanych produktów, każdy mógł odnaleźć coś, dla siebie. To dlatego posiadają oni w kategoriach swoich poduszek modele wykonane z naturalnym wkładem lub sztucznym.

Wkłady naturalne pochodzą najczęściej albo z puchu gęsi, albo z pierza. Ten pierwszy komponent jest nieco droższy, bo lżejszy i bardziej wytrzymały. Pierze jest zdecydowanie tańsze, ale i bardziej popularne. Poduszki z naturalnym wypełnieniem są cenione za miękkość i łatwość nadania im optymalnego kształtu. Taką poduszkę można przytulać i ugniatać, nadając jej taką formę, która będzie dla nas najbardziej odpowiednia. Niestety naturalne pierze lub puch mają tendencję do uczulania. Ze względu na to, poduszek tego typu nie zaleca się stosować w sypialni alergików.

Alternatywą dla poduszek z naturalnym wypełnieniem będą poduszki sztuczne, z syntetycznym wkładem. Najczęściej rolę takiego wypełnienia pełni poliester, a w droższych wariantach poliester z wkładem silikonowym. Takie poduszki nie uczulają, a także można je łatwo uprać w razie zabrudzenia. Nie są też zbyt drogie, a zatem z pewnością skuszą niejedną osobę.

Najlepszym wariantem w kategorii poduszek do spania będą jednak specjalne produkty medyczne, najczęściej wykonane z pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej. To poduszki z pianki, które dopasowują się do kształtu naszej głowy oraz przyjmowanej pozycji względem snu. Można je nabyć w najbardziej optymalnej dla nas wersji o określonej wysokości i wielkości, ale również twardości. 

Taka poduszka posłuży przez naprawdę długi czas, a co więcej zadba o prawidłowy odpoczynek szyi, głowy, karku oraz ramion. Z dobrą poduszką odpoczywa także kręgosłup!

Jaką kołdrę wybrać? Odpowiednie wypełnienie i wielkość!

Trudno wyobrazić sobie wygodny sen bez kołdry, czyli wierzchniego okrycia ciała. Kołdra przyjemnie otula ciało, ale również chroni przed zmarznięciem. W ofercie różnorodnych produktów znajdziemy kołdry puchowe, z pierzem lub tak, jak w przypadku poduszek syntetyczne. Ekskluzywnym wariantem przykrycia będzie też kołdra satynowa. O zakupie konkretnego modelu należy zdecydować po wyeliminowaniu możliwości uczulania  lub respektują indywidualne preferencje.

Oprócz decyzji dotyczącej wypełnienia koniecznie należy rozważyć także zakup odpowiedniej wielkości kołdry. Dobrym wyborem dla jednej osoby będzie zakup kołdry o wymiarach 160×200 cm. Dla pary należy natomiast zarezerwować kołdrę większą, najlepiej 200×220 cm.

Już wiesz, jaką kołdrę i poduszkę wybrać? Sprawdź różne modele od Hilding i porównaj ich właściwości!

Podobne artykuły