Cięcie styropianu – jakie narzędzie wybrać?

Porady Data publikacji: 01 lipca 2023

Styropian, czyli polistyren ekspandowany jest materiałem powszechnie stosowanym w budownictwie. Wykorzystuje się go między innymi do ocieplania ścian zewnętrznych oraz podłóg na gruncie. Jest wyjątkowo lekki, trwały i łatwy w obróbce. Czym najlepiej ciąć styropian? Sprawdź koniecznie!

Obróbka materiałów izolacyjnych z polistyrenu wymaga użycia specjalnych narzędzi, które zapewniają bezpieczne i precyzyjne cięcie. Doskonałym przykładem jest elektryczny nóż do styropianu umożliwiający szybkie, dokładne i bezodpadowe cięcie materiału. Idealnie sprawdzi się zarówno w użytku domowym, jak i zastosowaniach profesjonalnych. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu tego sprzętu?

Narzędzia do cięcia styropianu

Narzędzia do cięcia styropianu można podzielić na dwie grupy: ręczne oraz elektryczne. Do pierwszej zalicza się różnego rodzaju noże, piły oraz brzeszczoty. Warto tutaj zaznaczyć, że narzędzia tego typu zazwyczaj posiadają ząbkowane ostrze, które może powodować wyszczerbienia w ciętym materiale. Dlatego praca z ich wykorzystaniem bywa czasochłonna i wymaga dużej wprawy. Narzędzia elektryczne, takie jak noże termiczne czy przecinarki są oczywiście droższe, jednak bardziej precyzyjne i wygodne w użyciu.

Nóż termiczny do styropianu

Nóż termiczny to poręczne, proste w obsłudze narzędzie przeznaczone do cięcia i kształtowania tworzyw z polistyrenu ekspandowanego, polietylenu, polipropylenu czy styroduru. Jego konstrukcja składa się z trzech podstawowych elementów: ramy, ostrza tnącego oraz cienkiej blachy. Nóż termiczny – jak sama nazwa wskazuje – tnie styropian, topiąc go. Dzięki temu krawędzie po obróbce są idealnie równe i gładkie. Co więcej, cięcie termiczne ogranicza ilość wytwarzanych odpadów i strat materiału.

Przecinarka do styropianu

Alternatywnym rozwiązaniem są specjalne maszyny do cięcia styropianu, których część tnącą stanowi rozgrzany drut oporowy. Charakteryzują się bardzo wydajną i dokładną pracą. Nadają się również do obróbki płyt ze styroduru i twardej pianki polistyrenowej. Przecinarki umożliwiają wykonywanie cięć prostych, ukośnych, schodkowych, pod kątem, a także wycinanie wyżłobień. Poszczególne modele różnią się między sobą parametrami cięcia, wagą i ceną. Przeznaczone są do ogólnego i profesjonalnego użytku. Świetnie sprawdzą się w trakcie obróbki dużych ilości materiału np. na placu budowy.

Jakie narzędzie do cięcia styropianu wybrać?

Tak naprawdę wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli szukasz narzędzia do amatorskiego użytku, wybierz model o prostej konstrukcji z płynną regulacją temperatury, poręczną rękojeścią i długim przewodem zasilającym. W zastosowaniach profesjonalnych na dużą skalę, lepszym rozwiązaniem będzie zaawansowane urządzenie gwarantujące komfortową i wydajną pracę. Wśród najważniejszych parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę przy zakupie noża do styropianu, można wymienić m.in. moc, maksymalną długość cięcia, zakres temperatur, wymiary oraz dodatkowe akcesoria.

Podobne artykuły