29 marca 2021

Co zrobić ze starymi oponami?

Co zrobić ze starymi oponami po ich wymianie na letnie lub zimowe, gdy stare ogumienie nie nadaje się do dalszej jazdy? Dzisiaj podpowiemy wam jak pozbyć się starych opon, ale robiąc to w sposób legalny i z poszanowaniem naszej planety. Niczym nowym jest bowiem dla nas widok opon leżących w rowie przy drodze lub w lesie.

Co zrobić ze starymi oponami?

Możliwości mamy kilka. Oczywiście opony możemy sobie zostawić i przerobić je na huśtawkę w ogrodzie, kwietnik czy pufę. Ciekawe sposoby na wykorzystanie opon znajdziecie również na naszej stronie. Możecie się nimi zainspirować. Możliwe, że przydadzą się Wam w ogrodzie lub na tarasie.

Jak pozbyć się starych opon? Zostaw je u wulkanizatora!

Zazwyczaj na wymianę opon udajemy się do zakładu wulkanizacyjnego. Tam też możemy od razu zostawić stare opony. Jednak należy pamiętać o tym, że będziemy musieli ponieść za to pewną opłatę. Wulkanizator musi je bowiem zutylizować co wiąże się dla niego z kosztami.

Jest to jednak dla nas najwygodniejszy i najszybszy sposób na pozbycie się starych opon. Nie musimy ponownie ich transportować. Jednak w sytuacji, gdy wulkanizator nie zgodzi się na pozostawienie opon musimy samodzielnie je dostarczyć w odpowiednie miejsce.

Stare opony można oddać w PSZOK-u

PSZOK czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych znajdziemy w większości gmin w Polsce. W miejscu tym możemy oddać zużyty sprzęt elektroniczny, meble, baterie oraz inne rzeczy, których nie możemy po prostu wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane lub selektywne.

Zaletą tego rozwiązanie jest to, że możemy je pozostawić tam całkowicie za darmo. Dlatego jeśli nasz wulkanizator nie zgodzi się ich zabrać (nie ma takiego obowiązku) lub zażyczy sobie zbyt dużą kwotę, w takiej sytuacji możemy udać się na PSZOK i zostawić je właśnie tam bez żadnej dodatkowej opłaty.

Regeneracja starych opon

Niektóre stare opony mogą zostać zregenerowane i wykorzystane ponownie w naszym samochodzie. Pozwoli to nam zaoszczędzić pieniądze na kupnie nowych opon. Serwis oponowy podda je analizie i sprawdzi czy nadają się one do regeneracji. Jednak nie zawsze jest to możliwe, jeśli opony są w złym stanie.

Aby nasze opony były przez jak najdłuższy czas w jak najlepszym stanie ważne jest to, aby przechowywać je w odpowiedni sposób. W innej pozycji przechowujemy opony na feldze, a w innej same opony.

Więcej na temat prawidłowego przechowywania opon dowiesz się z naszego artykułu o tym, jak przechowywać opony.