Skórka z cytryny i ocet. Tą mieszanką wysprzątasz całe mieszkanie

Porady Data publikacji: 21 września 2023 / Aktualizacja: 2024-03-13

Szukacie ekologicznego i uniwersalnego środka czystości, który możecie wykorzystać w swoim domu? Zrobicie go ze skórek cytryny, które zwykle wyrzucamy do śmieci. Dlatego po wyciśnięciu lub obraniu cytryny, nie wyrzucaj tego, co zostanie. Weźcie butelkę, biały ocet i przygotujcie ten płyn. Za jego pomocą wysprzątacie całe mieszkanie!

Środek czyszczący ze skórek cytryny i octu

Zanim przejdziemy do przygotowania, zastanówmy się, dlaczego akurat to połączenie jest tak skuteczne w sprzątaniu? Zarówno ocet, jak i cytryna mają właściwości dezynfekujące. Dzięki temu powierzchnie będą nie tylko czyste, ale również wolne od bakterii i grzybów.

Kolejną zaletą są właściwości wybielające. Mieszanka ta usuwa plamy z różnych powierzchni, a także radzi sobie z plamami z rdzy czy osadami z kamienia, które często można spotkać w naszych łazienkach.

Po sprzątaniu chcemy, aby nasze mieszkanie pachniało świeżością. To również zyskamy, stosując ten płyn, gdyż ma on przyjemny, cytrusowy aromat. A co najważniejsze, jest to całkowicie ekologiczny i bezpieczny dla środowiska produkt.

Co możemy wyczyścić płynem ze skórek cytryny i octu?

Praktycznie wszystko. W kuchni z powodzeniem wyczyścimy blaty, kuchenkę, deski do krojenia. Radzi sobie z tłuszczem, osadami z kamienia i rdzy. Dezynfekuje powierzchnię, co jest ważne w miejscu, w którym przygotowujemy jedzenie.

Przyda się również w łazience, gdzie możemy czyścić umywalki, toalety, wanny, kabiny prysznicowe. Bez trudu poradzi sobie z osadami z mydła, które często są utrapieniem właśnie w tym miejscu.

Czego nie należy czyścić tym płynem?

Są powierzchnie, których tym płynem czyścić nie powinniśmy, bo możemy je zniszczyć. Należy pamiętać o tym, że zawiera on kwas octowy, który może negatywnie wpłynąć choćby na powierzchnie z naturalnego kamienia np. marmuru lub granitu.

Na kwas octowy wrażliwe może być też naturalne drewno i niektóre metale, takie jak aluminium, mosiądz czy miedź. Może to wywołać korozję. Nie należy też czyścić nim elektroniki oraz delikatnych tkanin.

Jak przygotować płyn do sprzątania z cytryny i octu

Wiemy już, jakie działanie ma ten płyn i co za jego pomocą możemy umyć, a co nie. Czas więc na samo przygotowanie, które jest banalnie proste.

Przygotuj sobie słoik, a następnie umieść w nim resztki z jednej cytryny. Następnie zalej to wszystko szklanką octu i zakręć. Mieszanka musi popracować dwa tygodnie, zanim będzie gotowa. Powinniśmy przechowywać ją w zaciemnionym miejscu.

Po tym czasie możemy przecedzić ją do butelki z atomizerem i zabrać się za sprzątanie. Pamiętajcie, aby przechowywać ją w bezpiecznym miejscu, z dala od dzieci i najlepiej zaciemnionym.

Podobne artykuły