Jakie są najważniejsze elementy, które trzeba wymieniać w kosiarkach i jak często?

Porady Data publikacji: 05 kwietnia 2023

Kosiarka do trawy to niezwykle przydane urządzenie. Bez niej trudno byłoby o właściwą pielęgnację trawnika czy ogrodu. Aby jednak kosiarka mogła spełnić swoje zadanie, musi być w pełni sprawna. Dlatego istotne jest, aby regularnie konserwować wszystkie części, z których się składa. Mowa tu przede wszystkim o tych elementach, które zużywają się najszybciej w wyniku eksploatacji. Warto zatem wiedzieć, jakie części w kosiarkach wymieniać trzeba najczęściej i jak często powinno się to robić.

Linka gazu

Każda kosiarka spalinowa z napędem wyposażona jest w linkę gazu. Pełni ona kluczową funkcję, ponieważ bez niej nie byłoby możliwe odpalenie kosiarki. Element ten, niezależnie od tego z jak trwałego materiału jest wykonany, ma swoją żywotność. W czasie normalnej eksploatacji kosiarki linka gazu może wydłużać się nawet o kilkanaście centymetrów. Jeśli w trakcie pracy zauważy się spadek obrotów silnika i problemy z odpaleniem urządzenia, to świadczyć może to właśnie o naciągnięciu linki gazu. W takim przypadku zawsze konieczna jest jej wymiana. Jest tak również wówczas, kiedy zauważy się, że linka jest przerwana bądź w inny sposób uszkodzona.

Filtry paliwa i powietrza

Kolejnymi bardzo ważnymi elementami w kosiarce do trawy są filtry paliwa i powietrza. Ich zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się zanieczyszczeń do silnika. Dlatego istotne jest, aby filtry były systematycznie czyszczone, a po ich dłuższej eksploatacji wymieniane na nowe. To kiedy takie filtry powinno się wymieniać, uzależnione jest głownie od tego w jakim są stanie. Im częściej korzysta się z kosiarki, tym zapewne częściej trzeba będzie je wymieniać.

Ostrza do kosiarek

Nie da się ukryć, że jednym z najważniejszych elementów jest nóż do kosiarki. Bez ostrzy kosiarka jest tak naprawdę bezużyteczna. Jednak w wyniku użytkowania urządzenia noże zaczynają się tępić. Wówczas nie tną już tak skutecznie trawy, a z innymi roślinami, np. chwastami w ogóle sobie nie radzą. Koszenie tępymi ostrzami może przynieść trawnikowi więcej szkód niż korzyści. Trawa ścięta będzie nierówno, co wyglądać będzie po prostu nieestetycznie. Dlatego pamiętać trzeba o regularnym sprawdzaniu stanu noży i ich ostrzeniu. Jeśli się to zaniedba, wówczas prędzej czy później konieczna będzie ich wymiana na nowe.

Olej do kosiarki

Aby mieć pewność, że wszystkie elementy kosiarki spalinowej działać będą sprawnie nie można także zapomnieć o systematycznej wymianie oleju. Każdy, nawet najlepszy olej, po jakimś czasie traci swoje właściwości. Brak jego systematycznej wymiany prowadzić może do uszkodzenia filtrów, a tym samym innych elementów silnika. Jak często powinno się wymieniać olej w kosiarce? Wszystko zależy od modelu urządzenia i częstotliwości jego użytkowania. Przyjąć jednak można, że taka wymiana następować powinna po 40 godzinach pracy kosiarki. Pamiętać trzeba, że uszkodzenie silnika w wyniku pracy kosiarki na starym oleju może nieść ze sobą niemałe koszty związane z jego naprawą.

Konserwacja części w kosiarkach

Każda kosiarka, niezależnie od tego, czy jest to kosiarka rotacyjna, czy bębnowa, wymaga co jakiś czas wymiany części na nowe. Kiedy jednak taka wymiana powinna być przeprowadzana? Odpowiedź na to pytanie jest prostsza, niż mogłoby to się wydawać. Otóż części w kosiarkach wymieniać należy wtedy, kiedy się zużyją. Dlatego ważne jest, aby przedłużać ich żywotność, a robić można to poprzez ich regularną konserwację. Właściwa pielęgnacja wszystkich elementów w urządzeniu może sprawić, że ich wymiana nie będzie potrzeba nawet przez długie lata.

Podobne artykuły