Jak przechowywać opony?

Motoryzacja Data publikacji: 08 lutego 2021 / Aktualizacja: 2022-02-21

Musimy mieć świadomość tego, że nieodpowiednie przechowywanie opon sprawia, że szybciej się starzeją i tracą swoje właściwości. Może to ostatecznie dyskwalifikować je z użytku, a dalsze jeżdżenie na takich oponach wiązałoby się z zwiększonym niebezpieczeństwem na drodze.

Dlatego jeśli posiadamy dwa komplety opon, ważne jest to by poza sezonem przechowywać je w odpowiedni sposób. Podpowiemy Wam jak przechowywać opony.

Gdzie trzymać opony poza sezonem?

Serwisy wulkanizacyjne często oferują odpłatną możliwość sezonowania opon. Zaletą oddania naszych opon w ręce wulkanizatora jest to, że ten doskonale będzie wiedział w jaki sposób zadbać o nasze ogumienie. Jest to zaletą również w momencie gdy nie mamy miejsca, w którym moglibyśmy opony przechować.

Zazwyczaj koszt takiej usługi oscyluje w kwocie ok. 100 zł za jeden sezon. Nie jest on więc duży biorąc pod uwagę to, że nieodpowiednie przechowywanie opon naraża nas na dużo większe koszty.

Nie możemy jednak obdarzyć zaufaniem każdą firmę, która wprowadza do oferty taką usługę. Czasami jest to sposób na łatwe pieniądze, a opony leżą potem jedna na drugiej przez cały sezon w garażu przy serwisie ogumienia. Dlatego warto w pierwszej kolejności upewnić się w jakich warunkach przechowywane są opony.

Tańszą alternatywą jest przechowywanie opon samodzielnie w garażu bądź w piwnicy. Właśnie teraz zajmiemy się tym zagadnieniem i podpowiemy Wam jak przechowywać opony, aby nie traciły one swoich właściwości.

[adopony]

Jak przechowywać opony samodzielnie?

Zacznijmy od tego w jakiej pozycji opony powinny być przechowywane. Zależy to od tego, czy opony będą założone na felgę czy będą bez niej.

Przechowywanie opon na feldze

Opony, które nałożone są na felgi nie powinno przechowywać się w pozycji pionowej. Możemy za to ułożyć je jedna na drugiej w pozycji poziomej.

Prawidłowe ułożenie opon na feldze podczas przechowywania ich

Dobrym sposobem jest również zawieszenie opony na haku za felgę. Nie tylko tak przechowywane opony nie ulegną szybszemu zniszczeniu, ale też będą zajmowały mniej miejsca.

Przechowywanie opon bez felgi

W przypadku gdy mamy same opony bez felg nie powinno się ich układać jedna na drugiej. Nie są one bowiem napompowane i nie posiadają wzmocnienia w postaci felgi, które zapobiega ich odkształcaniu się.

Prawidłowe ułożenie opon bez felgi podczas przechowywania ich

Opony bez felg nie powinny również wisieć na hakach. Najlepszym sposobem jest przechowywanie ich w pozycji pionowej, ale trzeba pamiętać o tym by co 4 tygodnie obrócić opony o ok. 45 stopni.

Opony powinny stać obok siebie, ale jednocześnie nie powinny opierać o nic, ani niczym nie powinny być przyciśnięte co mogłoby wpłynąć na ich odkształcenie. Dlatego potrzebują one sporo wolnego miejsca. Nie możemy ich wcisnąć między regały w garażu.

Przed czym chronić opony podczas przechowywania w domu?

Pamiętajmy o tym, że opony nie mogą leżeć byle gdzie. Miejsce, w którym będziemy składować opony nie może znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie źródła ciepła.

Opony nie mogą być również narażone na kontakt ze środkami chemicznymi, słońcem, mrozem czy wilgocią. Dlatego prawidłowe przechowywanie opon w domu nie jest takie proste i wymaga znalezienia dla nich odpowiedniego miejsca.

Jak przygotować opony do przechowywania?

Opony przed schowaniem zwłaszcza na lato, powinny być dobrze umyte i wyczyszczone. Do mycia opon nie używamy środków chemii domowej. Możemy wykorzystać ciepłą wodę z dodatkiem szamponu do mycia samochodu. Po umyciu opony dokładnie osuszamy.

To również dobry moment, aby dokładnie przyjrzeć się opon i felgom. Jeśli posiadają jakieś uszkodzenia to dobry moment, aby oddać je do wulkanizatora. Ewentualnie dopompować opony powietrzem, gdy opony przechowujemy na felgach. Powinno być ono o pół bara wyższe niż zalecane ciśnienie w oponach przez producenta pojazdu.

Pamiętaj, aby zawsze oznaczyć koła przed złożeniem ich do garażu. Można zakupić również pokrowce, które chronią opony, ale i przy okazji posiadają oznaczenia. Najczęściej stosuje się dwuliterowe oznaczenia, które informują nas o tym, na którym kole opona była założona.

  1. PP – prawy przód
  2. LP – lewy przód
  3. PT – prawy tył
  4. LT – lewy tył

Dzięki temu wulkanizator podczas zakładania opon na nowy sezon będzie mógł wykonać zabieg tak zwanej rotacji. Jest to bardzo ważne bo dzięki temu koła zużywają się równomiernie.

Warto bowiem wiedzieć o tym, że opony na przedniej osi pojazdu zużywają się w innym tempie niż te na tylnej. Aby podróż samochodem była bezpieczna opony powinny być w podobnej kondycji. Dlatego należy je co sezon rotować, aby wyrównywać ich zużycie.

Podobne artykuły