Co zrobić, gdy dziecko nie chce myć zębów?

Parenting Data publikacji: 29 lipca 2023 / Aktualizacja: 2023-11-24

Mycie zębów jest bardzo ważną codzienną czynnością higieniczną jamy ustnej i jako dorośli o tym doskonale wiemy. Niestety, dużo ciężej jest przekonać dzieci do codziennego szczotkowania zębów. W tej sytuacji wiele osób zadaje sobie pytanie: co zrobić, gdy dziecko nie chce myć zębów? Oto kilka sprawdzonych porad.

Myj zęby wspólnie z dzieckiem

Dzieci uczą się poprzez obserwację. Pokaż, jak Ty dbasz o swoje zęby, niech zobaczy, że to naturalna część dnia. Zaproponuj wspólne mycie zębów – to nie tylko pokaże maluchowi, jak to robić, ale także umożliwi spędzenie razem dodatkowego czasu.

Wypróbuj smakowe pasty dla dzieci i zabawne szczoteczki

Dzieci są ciekawe świata i lubią eksperymentować. Nie inaczej jest w przypadku szczotkowania zębów. Wypróbujcie różne pasty – o smaku truskawkowym, bananowym, a może pomarańczowym? Na rynku dostępne są też szczoteczki z ulubionymi postaciami z bajek, które mogą przyciągnąć uwagę malucha.

Nie zmuszaj dziecka na siłę do szczotkowania

Pamiętaj, że zmuszanie na siłę zazwyczaj przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Zamiast budować pozytywne nawyki, możemy wywołać u dziecka lęk i niechęć. Jeżeli szczotkowanie zębów stanie się dla dziecka traumą, później będzie trudno tę sytuację naprawić.

Zmotywuj dziecko do mycia zębów przez zabawę

Zabawa to język, którym posługują się dzieci. Włącz ulubioną piosenkę podczas mycia zębów, stwórz zabawkę-szczotkę, która „rozmawia” z dzieckiem, zorganizuj „konkurs” na najdłuższe szczotkowanie. Przez zabawę można nauczyć dzieci prawie wszystkiego, a zdrowe zęby na pewno są tego warte.

Wyjaśnij, dlaczego mycie zębów jest ważne

Dzieci potrzebują zrozumieć, dlaczego coś robią. Używaj prostych słów i obrazów, żeby wyjaśnić, co się dzieje, gdy nie myjemy zębów. Istnieje wiele książek i filmów edukacyjnych dla dzieci na ten temat, które mogą być pomocne.

Zastosuj system nagród

Każde skuteczne szczotkowanie może być nagrodzone naklejką. Po zebraniu pewnej ilości dziecko może otrzymać nagrodę, np. dodatkowy czas na zabawę czy nową książkę.

Pamiętaj, że najważniejsza jest cierpliwość i konsekwencja. Nauka nowych nawyków wymaga czasu, ale efekt – zdrowy uśmiech Twojego dziecka – jest tego zdecydowanie warty.

Podobne artykuły