Twoje dziecko śpi przy włączonej lampce? Zobacz dlaczego nie powinno!

Parenting Data publikacji: 19 października 2017

Zastanówmy się na początku czym właściwie jest sen? Jest to stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego. Rytm zapadania w sen regulowany jest przez natężenie światła i bodźce społeczne. Sen ma fundamentalne znaczenie dla układu nerwowego. Istnieje powiązanie pomiędzy jego rozwojem, a snem dlatego jest tak ważny dla małych dzieci i im dziecko młodsze tym śpi więcej.

Sen pełni wiele ról, które nawet nie są przez nas zauważalne. Niektórymi z nich jest po prostu oszczędność energii, ale bardzo ważna jest też gospodarka hormonami, konsolidacja pamięci, stymulacja nerwów. Sen ma bardzo duże znaczenie dla naszej pamięci oraz funkcjonowania mózgu we właściwy sposób. Krótki i niepełny sen potrafi upośledzać nasz mózg utrudniając zapamiętywanie czy koncentrację.

Optymalne warunki snu dla dziecka

Przejdźmy zatem do tematu artykułu, czyli naszych dzieci. Dlaczego nie powinny one spać przy włączonym świetle? Podczas snu wydziela się hormon zwany melatoniną. To on odpowiada za regulowanie faz snu i wybudzania. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej sen jest warunkowany przez światło i tak samo jest z tym hormonem. Sztuczne światło zaburza jej właściwe wydzielanie. Powinna ona utrzymywać poziom odpowiedni dla swojego naturalnego cyklu.

Dla optymalnego wypoczynku warto spełnić kilka zasad

  1. Brak oświetlenia w czasie snu
  2. Brak telewizora czy komputera w pokoju dziecka i nie używanie go na 2h przed snem
  3. Brak zegarów, które wydzielają światło
  4. Kąpiel przed snem aby stworzyć nawyk i rozluźnić dziecko
  5. Ciepłe mleko przed snem również ułatwia zaśnięcie
  6. Zasłonięte okna, zamknięcie zewnętrznych  źródeł światłą
  7. Opiekun – czyli maskotka, z którą dziecko czuje się bezpieczniej

Co dzieje się gdy nasze dziecko śpi?

Godzina 22:00

Temperatura ciała spada, a liczba białych krwinek krwi podwaja się. To one są odpowiedzialne m.in. za odporność.

Godzina 23:00

Proces przywracania odbywa się w każdej komórce naszego ciała.

Godzina 00:00

Nasza świadomość pochłonięta jest snami podczas gdy nasz mózg cały czas pracuje na pełnych obrotach.

Godzina 01:00

Popadamy w lekki sen.

Godzina 02:00

Nasze organy zaczynają odpoczywać, poza wątrobą.

Godzina 03:00

Nasz oddech zwalnia, serce bije wolniej, ciśnienie krwi zmniejsza się.

Godzina 04:00

Do naszego mózgu jest dostarczana minimalna ilość krwi. Nie jest on teraz gotowy na pobudkę. Budząc się o tej godzinie będziemy czuć się zmęczeni. Będzie nam ciężko się wybudzić i zapewne nie będziemy mieć na nic energii.

Godzina 05:00

Zaczynają odpoczywać nasze nerki i mięśnie. Nic nie dzieje się w jednym czasie, nasze ciało cały czas pracuje, różne organy przechodzą w stan regeneracji w różnym czasie. Dlatego wcześniejsze przerwanie snu zaburza cały proces. Stałe budzenie za wcześnie może wręcz szkodzić organizmowi i hamować regenerację niekórych organów.

Godzina 06:00

Nasz organizm przygotowuje się do przebudzenia. Jak widzicie dopiero po pełnych 7 godzinach snu nasz organizm zaczyna być gotowy do przebudzenia. Przerwanie snu wcześniej zaburza cały proces odpoczynku.

Godzina 07:00

System immunologiczny jest odnowiony i gotowy na kolejny dzień. Można wstawać.

Źródło artykułu: https://brightside.me/inspiration-family-and-kids/the-one-important-reason-why-children-should-always-sleep-in-the-dark-244510/

Podobne artykuły