Święta Wielkanocne, podobnie jak te Bożonarodzeniowe mają potrawy, których nie może zabraknąć na stole. Jest to między innymi żurek, biała kiełbasa z ćwikłą, jajka w różnych odsłonach oraz pasztety na wiele sposobów. Jednak te ostatnie, mimo że dość proste w przygotowaniu mogą wyjść suche. Co zrobić, aby tak się nie stało? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Pasztet to popularna potrawa, która bardzo często pojawia się nie tylko na wielkanocnym stole. Ma ona bardzo dużo zwolenników. Wynika to z faktu, że można go przygotować nie tylko z mięsa, ale też w wersji wegetariańskiej oraz wegańskiej. Jednak po drugiej stronie są też tacy, którzy za nim nie przepadają. Źle przygotowany pasztet jest suchy i niesmaczny. Oto sprawdzone sposoby na wilgotny i smaczny pasztet.
Suchy pasztet nie jest smaczny, nie ma co się oszukiwać. Znaczący wpływ na jego smak, ale też wilgotność ma mięso, które zamierzasz wykorzystać. Dlatego w farszu nie może zabraknąć tłustego mięsa. Doskonale sprawdzi się tutaj boczek. Dzięki czemu pasztet będzie nie tylko wilgotny, ale też jego smak będzie bardziej wyrazisty. Ponieważ tłuszcz jest świetnym nośnikiem smaku.
Kolejny czynnik, który wpływa na jakość pasztetu, to ilość użytych jajek. To właśnie dzięki jajkom pasztet jest zbity i ma odpowiednią konsystencję. Przyjmuje się, że na około 2 kg mięsa, powinno się dodać trzy jajka, rozdzielając najpierw żółtka od białek. Oddzielone żółtka można bezpośrednio dodać do masy, z kolei biała w pierwszej kolejności trzeba ubić na sztywną pianę i dopiero po tej czynności dodać do reszty składników.
W przygotowaniu pasztetu znacząca jest też temperatura pieczenia. Tutaj pośpiech nie jest wskazany. Im niższa temperatura, tym bardziej wilgotna będzie potrawa. Dlatego lepiej piec pasztet dłużej w temperaturze np. w 160°C.
Najbardziej popularnym „klejem” w pasztetach, a także innych daniach jest jajko. To ono sprawia, że przygotowywana potrawa zachowuje swój pierwotny kształt. Jednak w wegańskiej diecie jest ono zabronione. W tym przypadku trzeba uważać nie tylko na wilgotność potrawy, ale też na to, aby podczas krojenia pasztet nie rozpadł się na małe kawałeczki.
Dlatego tutaj trzeba postawić na patent. Doskonałą bazą do pasztetu będzie biała fasola z dodatkiem zmielonych płatków owsianych. Taki duet sprawi, że pasztet będzie jednolity oraz zwarty. Należy również pamiętać o składnikach, które zagwarantują idealną wilgotność. W przypadku wegańskiego pasztetu doskonale sprawdzi się duszona cebulka oraz olej. To właśnie ich dodatek sprawi, że pasztet będzie po prostu idealny.