Co trzeba zrobić, aby zrzucić jednego pączka?

Zdrowie Data publikacji: 17 lutego 2022

Pączek to przysmak wielu fanów słodkości. Jest niezwykle smaczny, ale też bardzo kaloryczny. Pączki są symbolem Tłustego Czwartku. To właśnie w ten szczególny dzień w roku cukiernie wypełniają się słodyczami, a klienci stoją w kolejkach od samego rana. Są nawet przesądy, które głoszą, że niezjedzenie pączka w Tłusty Czwartek może przynieść pecha. Niewątpliwie prawdą jest, że zjedzenie zbyt dużej ilości pączków może skończyć się bólem brzucha. 

Ile kalorii ma pączek?

Kaloryczność pączka zależna jest od jego rodzaju, sposobu wypiekania oraz użytych dodatków. Najczęściej jeden pączek ma około 300 kalorii. Jeden pączek nikomu nie zaszkodzi, ale należy zachować umiar. Kaloryczność to jedno, ale równie ważna jest ilość wartościowych składników w każdym produkcie, który spożywamy. Niestety pączki nie mają ich zbyt wiele. Składają się głównie z cukrów i tłuszczy, a słodkie dodatki (na przykład lukier) są przecież podstawą pączków. 

Czy to oznacza, że jedzenie pączków może nam zaszkodzić. Oczywiście, że tak. Wszystko co spożywamy w nadmiarze może być szkodliwe dla naszego organizmu. Dlatego tak ważny jest umiar i niepopadanie w skrajności. Można też wybrać zdrowszą opcję i zrezygnować ze słodkich dodatków na pączkach. Warto też unikać pączków sprzedawanych w dużych supermarketach, a wybrać te z dobrych piekarni. Pamiętajmy o sprawdzaniu składu na opakowaniu. 

Jak spalić kalorie z jednego pączka?

Nie każdy chce rezygnować z tej słodkiej przyjemności. Nawet osoby na diecie pragnął zjeść jednego pączka w Tłusty Czwartek. Nie ma w tym oczywiście nic złego, ale warto zastanowić się, ile czasu zajmie nam spalenie nadprogramowych kalorii. Osoby nielubiące ćwiczeń i wysiłku fizycznego mogą być spokojne. Wystarczy wykonać kilka codziennych czynności, aby później móc spać spokojnie i nie obawiać się o swoją sylwetkę. 

Spalenie 300 kalorii z jednego pączka może być przyjemne i pożyteczne zarazem. Możemy zdecydować się na 1,5 godzinny spacer z psem, mycie okien lub dwa razy dłuższe gotowanie. Osoby, które mają stojący tryb pracy też mogą być spokojne, ponieważ pączka spalą podczas 5 godzin stania. Może mieliście w planach gruntowne sprzątanie mieszkania? Świetnie się składa! Jednego pączka spalimy podczas 2,5 godziny odkurzania lub prasowania.

Ćwiczenia, które pomogą szybko spalić kalorie z pączka

Fani ćwiczeń mają znacznie ułatwione zadanie, ponieważ właśnie podczas treningu możemy najszybciej spalić kalorie z jednego pączka. Wystarczy około 30 minut biegania, 40 minut joggingu, 40 minut jazdy na rowerze, czy 50 minut pływania. Oczywiście czas i intensywność wysiłku zależna jest od wieku, masy ciała i wielu innych czynników. Niewątpliwie warto wybrać się na trening po świętowaniu Tłustego Czwartku.

Czy powinniśmy jeść pączki w Tłusty Czwartek?

Przyjęło się, że Tłusty Czwartek to wyjątkowy dzień i należy zjeść przynajmniej jednego pączka. Oczywiście nie ma w tej tradycji nic złego, ale musimy pamiętać, że wszystko co jemy ma wpływ na nasz organizm i jego funkcjonowanie. Powinniśmy nauczyć się stawiać sobie granice i nie przesadzać w ilością cukrów i tłuszczy w diecie. Żadne skrajności nie są dobre.

Pączki można jeść nawet częściej niż raz do roku, ale warto wtedy zaplanować większą aktywność i wysiłek fizyczny. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, to lepiej te kalorie uzupełnić bardziej wartościowymi produktami, które oprócz doznań smakowych, dostarczą też naszemu organizmowi wartościowych składników. Jest wiele smacznych i jednocześnie zdrowych alternatyw. 

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły