Co oznacza litera „R” na skrzynce pocztowej na listy?

Porady Data publikacji: 22 października 2023

Być może zauważyliście na niektórych skrzynkach pocztowych naklejki z literką „R”. Zastanawialiście się, co one oznaczają? W tym artykule odpowiemy Wam na to pytanie. Być może sami zdecydujecie się na to, by z takiej naklejki skorzystać.

Co oznacza litera „R” na skrzynce na listy

Tak zwana „erka” to oznaczenie przesyłki rejestrowanej. Jest to międzynarodowy symbol pochodzący od języka angielskiego, registered, czyli polecony. Dlatego na listach poleconych nakleja się naklejkę z literą „R”.

Listy polecone mają to do siebie, że odebrać musimy je osobiście. Gdy listonosz nie zastanie nas w domu, pozostawia awizo, na którym znajdziemy informację, gdzie i kiedy możemy odebrać list. Będzie to urząd pocztowy w naszym rejonie.

Jeśli często otrzymujemy listy rejestrowane, tak zwane polecone ze znaczkiem „erki”, to ciągłe chodzenie do urzędu pocztowego może być męczące. Dlatego na skrzynkach nakleja się wcześniej wspomniany znaczek, który jest jasnym sygnałem dla listonosza.

Literka „R” na skrzynce na listy oznacza, że nie chcemy otrzymywać awizo, a przesyłkę poleconą ma on umieścić w skrzynce na listy. Nie wystarczy jednak, że po prostu taki znaczek nakleimy na naszą skrzynkę. Musimy wcześniej złożyć odpowiedni wniosek w placówce Poczty Polskiej w naszym rejonie.

Gdy zgoda zostanie przyznana, wtedy listonosz sam naklei na naszą skrzynkę „erkę” i od tej pory polecone będą do niej wrzucane, zamiast awizo.

Czy można złożyć wniosek na „polecony do skrzynki” przez Internet?

Tak, można to zrobić drogą elektroniczną. Odpowiedni formularz jest dostępny tutaj. Jeśli wolicie zrobić to samodzielnie na poczcie, to możecie od razu pobrać i wypełnić wniosek. Jest on dostępny tutaj.

Usługa w każdym przypadku jest darmowa. Jednak nie oznacza to, że każdy polecony zostanie wrzucony do naszej skrzynki na listy. Nie dotyczy to przesyłek z potwierdzeniem odbioru lub takich, które po prostu fizycznie nie zmieszczą się do naszej skrzynki na listy.

Podobne artykuły