Mole ubraniowe – jak się z nimi rozprawić?

Porady Data publikacji: 20 czerwca 2022

Mole ubraniowe swoim wyglądem przypominają małe i smukłe motyle. To jednak nie one niszczą nasze ubrania, gdyż nie posiadają aparatu gębowego. Ich zadaniem jest złożenie jaj i to właśnie larwy moli ubraniowych żerują na naszych ulubionych swetrach, sukienkach i pościelach.

W naszej szafie znaleźć możemy larwy mola futrzanego, które żywią się właśnie na futrach, a także wełnie i pierzu. Za dziury w bawełnianych ubraniach, a także dywanach czy nawet tkaninach sztucznych odpowiadają larwy mola włosienniczka.

Mól włosienniczek autorstwa Olaf Leillinger – Praca własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=929181

Skąd mole biorą się w naszej szafie?

Mole do naszej szafy mogą dostać się bez większego trudu. Dlatego zawsze warto stosować sposoby, które je odstraszają. Wystarczy, że ze sklepu przyniesiemy ubrania, na których znajdowały się jajeczka moli. Mogą dostać się do naszego domu również od sąsiadów przez okno, czy w przypadku bloku przez kanały wentylacyjne.

Gdy na ubraniach zauważymy dziury, to sygnał, że w szafie grasują mole. Same ćmy moli zauważyć możemy gołym okiem, ale jajeczka i larwy są na tyle małe, że mogą z łatwością nam umknąć. Pozostaje pytanie, jak sobie z nimi poradzić?

Mole tekstylne – jak z nimi walczyć?

Tak jak wspomnieliśmy na początku, lepiej zapobiegać. Warto więc stosować różne rodzaju pułapki na mole ubraniowe oraz zawieszki odstraszające. Produkty takie nie są drogie, a skutecznie mogą nas uchronić przed problemem moli odzieżowych w szafie. Wystarczy stosować je regularnie i momencie, gdy ich działanie się kończy, zastąpić nowym produktem.

Co jednak w sytuacji, gdy na ubraniach są już dziury, a mole rozgościły się w naszej szafie? Warto i tak wykorzystać środki odstraszające. Jeśli nie mamy sklepowych produktów, możemy wykorzystać to co znajdziemy w domu. Odstrasza ich zapach szarego mydła, kasztanów, szałwii, mięty, goździków, a także ziela angielskiego. Możemy nawet przygotować mieszankę i zamknąć ją w bawełnianym woreczku, a następnie powiesić w szafie, aby odstraszała mole.

Woreczek na mole

Następnie musimy przejrzeć szafę, aby znaleźć latające ćmy moli ubraniowych. Musimy je wyeliminować, gdyż to one będą następnie składać jaja i prowadzić do wzrostu populacji larw. Oddzielamy również do siebie ubrania. Segregujemy osobno te, na których widzimy ślady działania moli i te, gdzie ich nie ma. Bardzo zniszczone nadają się już tylko do wyrzucenia, resztę możemy wyprać, a potem dokładnie wysuszyć.

Latem ubrania warto rozwiesić na dworze w słońcu. Mole nie lubią wysokich temperatur. Sposób ten możemy wykorzystać choćby w przypadku ubrań, których nie należy prać w pralce. Wysoką temperaturę zapewni nam też parownica lub żelazko. Niska temperatura też im nie sprzyja, dlatego o innej porze roku możemy włożyć ubranie zaatakowane przez mole do worka, szczelnie zamknąć i umieścić w zamrażarce.

Pamiętaj, aby przed ponownym włożeniem ubrań do szafy dokładnie ją umyć. Warto do tego celu użyć wody z octem i poczekać, aż zapach octu wyparuje. Po takiej walce warto zabezpieczyć nasze ubrania przed molami.

Oprócz stosowania pułapek i odstraszaczy, możemy zastosować różnego rodzaju worki i pojemniki do przechowywania odzieży. Dzięki temu ubrania, na których najbardziej nam zależy będą szczelnie zamknięte i chronione przed dostępem moli.

Podobne artykuły