Jak wykorzystać sodę oczyszczoną w domu?

Porady Data publikacji: 10 stycznia 2023

Soda oczyszczona (NaHCO₃) inaczej znana jako wodorowęglan sodu, to jeden z najpowszechniej używanych środków czyszczących i środek zasadowy, który może być stosowany do różnych celów, takich jak czyszczenie i pranie. Jest to również składnik wielu produktów spożywczych, takich jak ciasta, kiełbasy, sosy i napoje, które stosowane jako regulator kwasowości oraz bufor stabilizujący.

Sposobów na wykorzystanie sody jest wiele. W tym artykule chcielibyśmy przedstawić Wam kilka przydatnych trików z sodą, które zastosujecie w swoim domu.

Czyszczenie pralki za pomocą sody

Soda oczyszczona jest bardzo dobrym środkiem czyszczącym. Za jej pomocą możemy zadbać o naszą pralkę. Usuniemy w ten sposób resztki detergentów oraz pleśń, które mogą zalegać wewnątrz urządzenia. Jeśli Wasze pranie po wyjęciu z pralki nieprzyjemnie pachnie, to znak, że już czas na tego typu konserwację.

Wystarczy, że paczkę sody wsypiemy do szufladki na proszek. Do komory na płyn wlej szklankę octu. Ustaw puste pranie na 90 stopni Celsjusza i włącz pralkę.

Mycie słoików po kiszonkach

Chcesz umyć słoiki po kiszonkach, aby wykorzystać je do domowych dżemów? Boisz się jednak, że zapach ogórków pozostanie nadal wyczuwalny? Do mycia wykorzystaj sodę, która świetnie neutralizuje zapachy.

Czyszczenie zlewu

Chcesz, aby zlew lśnił znów czystością? Wystarczy, że do jego wyczyszczenia użyjesz sody oczyszczonej wraz z octem. Będzie wyglądał jak nowy. Wszelkie osady z rdzy i kamienia znikną. Do tego powierzchnia zostanie zdezynfekowana. Warto więc robić to również ze swoim zlewozmywakiem, w którym często myjemy owoce i warzywa.

Mycie owoców za pomocą sody

Aby pozbyć się pestycydów z owoców, warto umyć je w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej.

Do udrażniania rur

Zapchał Ci się odpływ w kuchni? Wsyp do środka torebkę sody i zalej octem. Poczekaj kilkanaście minut, a następnie spłucz gorącą wodą. Dzięki temu udrożnisz odpływ.

Na refluks

Wiele osób pije wodę z łyżeczką sody oczyszczonej na refluks. Nie jest zalecane picie dużych ilości sody oczyszczonej, ponieważ może to prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak problemy z trawieniem, problemy z przewodem pokarmowym i skurczów.

Pochłaniacz zapachów

Soda oczyszczona pochłania zapachy oraz wilgoć. Możemy wsypać ją do szklanki i umieścić w lodówce, aby usunąć brzydkie zapachy.

Domowy antyperspirant

Wystarczy dodać wody utlenionej i parę kropli olejku z drzewa sandałowego, aby stworzyć domowy antyperspirant z sody oczyszczonej. Nanosimy go pod pachy i mamy spokój z nieprzyjemnym zapachem podczas pocenia się.

Patent jest bardzo prosty. Na dłoń wsyp sobie trochę sody, dodaj parę kropli olejku z drzewa sandałowego i trochę wody utlenionej. Rozetrzyj w dłoniach, a następnie nanieś pod pachy.

Peeling do twarzy na wągry

Wystarczy do sody oczyszczonej dodać trochę oleju kokosowego lub oliwy, aby stworzyć papkę, którą nakładamy na twarz okrężnymi ruchami. Działa tak, jak peeling i pomaga usuwać wągry.

Podobne artykuły