Sposoby na wyblakły paragon, które musisz znać!

Porady Data publikacji: 04 maja 2021

Szukasz sposobu na wyblakły paragon, z którego nie da się nic już odczytać? Potrzebujesz go do reklamacji lub skorzystania z gwarancji? Druk na paragonach z czasem staje się coraz słabiej widoczny i jest to normalne. Niestety dla nas jako konsumentów, to dość problematyczne. Dziś podpowiemy Wam, jak poradzić sobie z tym problemem.

Sposób na wyblakły paragon

Zacznijmy od najgorszego scenariusza. Sięgamy do szafy po kartę gwarancyjną i paragon, który był do niej załączony. Niestety niewiele już na nim widać. Zgodnie z prawem reklamacja bez paragonu jest możliwa. Dowodem zakupu może być również świadek, który był z nami. Wiemy jednak, że tworzy to problemy w procesie reklamacji i wszyscy wolelibyśmy mieć przy sobie paragon.

Paragon jest jednak nieczytelny. Nie ryzykujemy więc wiele i możemy wykorzystać jeden z domowych sposobów. Będziemy potrzebować do niego zapalniczki lub świeczki.

Podgrzewamy nią delikatnie paragon od spodu, aż druk stanie się widoczny. Uważamy tylko, aby go nie spalić. Jednak zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Dlatego zapoznajcie się również z pozostałymi sposobami.

Poproś o fakturę

Jeśli kupujesz coś drogiego, co w przyszłości będziesz mogła zgłosić do reklamacji, poproś o fakturę zamiast paragonu. Faktura wystawiona może być również na osobę prywatną. Jest ona dużo trwalsza od paragonu, a więc w razie konieczności naprawy gwarancyjnej nasz dokument zakupu będzie nadal czytelny.

Zrób zdjęcie lub zeskanuj paragon

Paragon lub fakturę można zeskanować lub zrobić jej zdjęcie. Dzięki temu mamy kopię, po którą zawsze możemy sięgnąć w przypadku zniszczenia oryginalnego dowodu zakupu. Pamiętaj wówczas o tym, aby zapisać te dokumenty w takim miejscu, by łatwo je później znaleźć.

Robiąc zdjęcia, możemy stworzyć osobny album w telefonie na paragony. Do każdego zdjęcia możemy dodać notatkę, jakiego urządzenia dotyczy rachunek. Dzięki temu później łatwo go odnajdziemy.

Skanując dokument możemy umieścić je w specjalnym folderze stworzonym na naszym komputerze. Dla bezpieczeństwa warto mieć również jego kopię w chmurze. Pliki natomiast podpisać nazwą urządzenia, tak by później łatwo i szybko móc je odnaleźć.

Aplikacja do zbierania paragonów

Na urządzenia mobilne znajdziemy darmowe aplikacje, które służą do zbierania paragonów. Przy okazji posiadają też często funkcje kuponów rabatowych, gazetek czy list zakupów. Najwazniejszą rzecza jest jednak możliwość skanowania paragonów oraz kontrolowania swoich wydatków.

Oprócz tego, że mamy wszystkie paragony w jednym miejscu, to wiemy dodatkowo ile pieniędzy wydaliśmy na zakupy, co pozwala lepiej kontrolować nasz domowy budżet.

Podobne artykuły