17 maja 2019

Co Coca Colę Zero mogą pić osoby z cukrzycą?

Na pewno wiesz czym jest Coca Cola Zero. To odpowiednik zwykłej Coli tylko bez cukru. Spotkacie ją z czarnymi etykietami i dużym napisem ZERO. Jest ona chętnie wybierana przez osoby, które chcą dbać o linię, a jednocześnie nie rezygnować ze smaku Coli. Nic dziwnego, przecież nie zawiera kalorii. Czy zatem mogą pić ją osoby, które mają cukrzycę?

Czy Coca Cola zero nadaje się dla cukrzyków

Jak podaje serwis Kobieceinspiracje.pl Coca Cola Zero nie podnosi poziomu cukru we krwi o czym świadczą badania. Nie oznacza to jednak, że jest dobra dla diabetyków. Znajduje się tam kofeina, która podnosi ciśnienie. A to zwiększa insulinooporność, co może powodować hipoglikemię.

Warto też wspomnieć, że zawiera ona aspartam i acesulfamie K. Substancje te są 200 razy słodsze od cukru. Mimo, iż nie ma na razie dowodów na to, że mogą one wywoływać raka to wiele osób uważa je za szkodliwe. Dlatego dietetycy ostrzegają przed spożywaniem nadmiernych ilości takich napojów. Jak wiadomo bowiem w wielu przypadkach to dawka czyni truciznę.

Jak zauważa portal zywieniemistrzow.pl napoje te są pełne chemicznych dodatków. Mimo, że istnieje wiele badań i stanowisk, które mówią o ich szkodliwości, są to rzeczy, które są dozwolone. Należy jednak zachować rozsądek i nie spożywać ich w nadmiarze. Zwłaszcza rodzie powinni postarać się ograniczyć u dziecka spożywanie takich napojów. Zalecają oni również by w przypadku takich napojów mimo wszystko wybrać słodzoną zwykłą wersję Coli, a nie dietetyczną. Możemy wtedy wypić ją przecież raz na jakiś czas gdy nadejdzie wyjątkowa okazja.

Jednocześnie ten sam serwis zauważa, że im starsza butelka tym gorzej bo aspartam rozkłada się do innych substancji, które są potencjalnie gorsze dla zdrowia niż on sam. Należy pamiętać, że substytuty cukru są gorsze od niego. Jeśli chcemy wybrać mniejsze zło powinniśmy sięgnąć po zwykłą Colę.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.